תרופהמחקרים מבוקרים שונים שבוצעו בעבר הראו שהתרופה הידועה אספירין יכולה לסייע בטיפול בסרטן המעי הגס. למרות המידע האפידימיולוגי שנאסף, ידוע לנו מעט כיצד מסייע האספירין בטיפול במחלה.

סרטן המעי הגס היא מחלה ממארת נפוצה למדי, הן בנשים והן בגברים. סרטן זה מתפתח בדרך כלל באופן הדרגתי מגידולים פרה-סרטניים (אדנומות) במעי, שהופכים בתהליך הדרגתי לגידול הממאיר.

השינויים ההדרגתיים כוללים מוטציות מצטברות בתאי הגידול, בגנים שמקודדים לחלבונים עם תפקיד חשוב בבקרה על התחלקות התאים, התפתחותם וגדילתם. מוטציות אלו פוגעות במסלולים ביוכימיים בתא, ולפגיעה זו תפקיד מרכזי בהתפתחות הגידול.

אחד המסלולים החשובים בסרטן המעי הגס נקרא PI3K. בערך אצל חמישית מהחולים נמצאו מוטציות בגן חשוב הקשור למסלול זה – PIK3CA.

פגיעה במסלול גורמת ליצירה מוגברת של חומרים דלקתיים המכונים פרוסטגלנדינים. עלייה בחומרים הדלקתיים מונעת את תהליך המוות המתוכנן (אפופטוזיס) בתאים, ולכן תורמת להפיכתם לתאים ממאירים, המתחלקים ללא הפסקה.

התרופה אספירין מעכבת את ההשפעה של פרוסטגלנדינים על ידי חסימת המסלול הפגוע.  ייתכן שאספירין מסייעת במנגנון זה לטיפול בסרטן המעי הגס.

יעילות של אספירין בטיפול בסרטן המעי הגס

מחקר גדול שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי החשוב The New England Journal of Medicine ניסה לבחון ולאפיין את התגובה לאספירין בחולים עם סרטן המעי הגס והרקטום (Colorectal cancer).

במחקר השתתפו 964 חולים שסבלו מסרטן המעי הגס, שהמידע אודותם נאסף כבר במסגרת מחקר אחר. החוקרים בדקו האם חולים אלו נטלו אספירין לאחר האבחנה, והאם נמצא בגידול שלהם מוטציה ב – PIK3CA.

החוקרים ניסו לבדוק האם יש קשר בין אספירין לבין המוטציה, בהתאם למנגנון המשוער לפעילות האספירין

החוקרים מצאו שבקרב חולים עם מוטציה ב – PIK3CA , שימוש באספירין לאחר האבחנה הביא לתוצאות רפואיות טובות יותר, שיפור בהישרדות, וירידה בתמותה מכל סיבה שהיא, עם הבלים משמעותיים סטטיסטית בהשוואה לקבוצת החולים עם מוטציה ב- PIK3CA שלא נטלו אספירין.

לעומת זאת, בקרב חולים עם PIC3CA ללא מוטציה (המכונה Wild type) שימוש באספירין לא נמצא קשר לתוצאות בריאותיות ורפואיות טובות יותר, ולא נמצא כמאריך חיים.

התוצאות של המחקר מצביעות על כך שייתכן שאספירין מעורב במסלול ביוכימי בתא, שקשור להתפתחות הסרטן ול – PIK3CA.

המעורבות של אספירין במסלול זה הופכת אותו לטיפול יעיל בחולים מסוימים הסובלים מסרטן המעי הגס. הטיפול באספירין לא מועיל בחולים שאינם נושאים את המוטציה. נתון זה חשוב גם הוא, מפני שטיפול מיותר תמיד נושא בחובו סיכון לתופעות לוואי שאינן מחויבות המציאות (למשל: דימום).

אספירין כטיפול "אישי" (Personalized)

תוצאות מחקר זה מכניסות את האספירין לסל אחד עם תרופות חדשות ביותר, תרופות "ממוקדות מטרה", בהתאמה אישית.

האונוקלוגיה המודרנית מתפתחת בכיוון של זיהוי שינויים גנטיים ספציפיים בגידול של כל חולה כדי להתאים לו טיפול יעיל עבורו, על פי מאפייני הגידול שלו. בעוד שבעבר כל החולים עם סרטן המעי הגס קיבלו טיפול כימי זהה, מתגבשת היום ההבנה שגידול של אדם אחד שונה ממשנהו במאפיינים ביולוגיים ומולקולריים בסיסיים.

היכולת לזהות את המוטציות החשובות בגידול ולטפל בהן בהתאם חיוני להצלחת הטיפול. הגילוי של יעילות האספירין בחולים עם מוטציה ב PIK3CA מהווה צעד חשוב נוסף בטיפול "תפור אישית" לחולה.

דילוג לתוכן