סרטן המעי הגססרטן המעי הגס הוא אחת המחלות הממאירות השכיחות ביותר, וכמעט כל המקרים שלה (כ-90%) מופיעים אחרי גיל 50. עם זאת, סרטן המעי הגס יכול להופיע גם בגילאים צעירים יותר, והופעתו מתחת לגיל 40 נחשבת לאפשרית אך חריגה.

בדרך כלל, הופעה של סרטן המעי הגס בגילאים צעירים אינה ספונטנית, אלא קשורה לגורמי סיכון כמו תסמונות תורשתיות ומחלות כרוניות. בהתאם לגורמי הסיכון השונים ולהיסטוריה המשפחתית, יש לבצע בדיקות קולונוסקופיה תורשתיות בהתאם להמלצת הרופאים, על מנת לזהות את המחלות בשלב מוקדם מספיק אשר יאפשר טיפול מתאים.

תסמונות תורשתיות של סרטן המעי הגס

כאשר סרטן המעי הגס מופיע בקרב גילאים צעירים, קיים לרוב קשר לתסמונות תורשתיות ומשפחתיות הקשורות לסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס ולמחלות ממאירות אחרות.

כיום ידוע על מספר תסמונות תורשתיות ידועות אשר מגבירות את הסיכון לסרטן המעי הגס ולגידולים סרטניים נוספים, אך עם זאת היסטוריה משפחתית של ממאירות דורשת גם כן התייחסות מיוחדת ויכולה לגרום להופעת הגידול בגיל צעיר.

באופן כללי, כאשר קיים פגם גנטי כלשהו הקשור לגורמים ביולוגיים המעוררים התפתחות גידולים (כמו בקרה על חלוקת התא, מנגנוני תיקון שגיאות וכו'), הגידולים הסרטניים יופיעו בשלב מוקדם יותר ויהיו לכן גם אגרסיביים וקשים יותר. המצבים התורשתיים הנפוצים הגורמים לסרטן המעי הגס בגיל צעיר הם:

סרטן המעי הגס במחלות מעי דלקתיות

סרטן המעי הגס יכול להופיע בגילאים צעירים גם אצל אנשים הסובלים ממחלות שונות של מערכת העיכול, כמו מחלת המעי הדלקתית.

במחלות אלה, מופיע גירוי יתר של מערכת העיכול והסיכון להתפתחות גידולים עולה. מכיוון שמחלות אלה מתחילות לרוב בגילאים צעירים, הסיכון להתפתחות הגידולים בגיל צעיר עולה גם כן, ולכן יש צורך בבדיקות סקר מוקדמות. המצבים הנפוצים המגבירים את שכיחות סרטן המעי הגס עם קשר למחלה סיסטמית הם:

דילוג לתוכן