רופאסרטן המעי גס הינו סרטן שכיח מאד בעולם בכלל, ובישראל בפרט. הערכה הסטטיסטית מדברת על יותר מ 3000 חולים חדשים מדי שנה.

שכיחותו עולה עם הגיל, ומרבית המטופלים הינם בני מעל 60. גורמי הסיכון לסרטן המעי הינם רבים, וכוללים בין היתר גורמים תורשתיים (הנגרמות ממוטציות גנטיות שונות), אכילה לא מאוזנת עשירה בבשר מעובד ודלה בסיבים, חוסר פעילות גופנית, עישון ועוד.

כאשר קיימים מספר גורמי סיכון, או כאשר ישנו סיפור משפחתי, ההמלצה היא לבצע קולונוסקופיה באופן שגרתי וקבוע.

מחקרים מצאו כי בדיקה זו עשויה להוריד את רמת התחלואה, כמו גם את מקרי התמותה הנגרמים מסרטן זה. הבדיקה עשויה לגלות את הגידול עוד בשלביו הראשונים, לפני התפשטות ושליחת גרורות, אשר מהוות לאחר מכן אתגר טיפולי.

שלבי המחלה

בכדי לתאר את מידת הגידול ואופן גדילתו בצורה מובנת יותר, יש המשתמשים בדירוג השלבים על פי מספרים. שלב 0- מופיע כאשר הגידול נמצא מרוכז רק בצידו הפנימי של המעי, והוא הינו ראשוני. שלב 1- הינו תיאור למצב בו הגידול כבר החל לגדול לתוך השריר, ללא מעורבות בלוטות לימפה.

שלב שני – מתחלק לשני חלקים: A2 מוגדר כשלב בו הגידול התפשט דרך השריר, אולם לא עירב עדיין את בלוטות הלימפה ו- B2 הוא כאשר הגידול כבר שלח גרורות לרקמות ומערכות, אך לא השפיע על בלוטות הלימפה. שלב 3 – הוא כאשר הגידול כבר שלח גרורות לבלוטות הלימפה ובשלב 4 – הגידול כבר התפשט לאיברים מרוחקים כמו כבד וריאות.

שלב 1 ו-2 הינם שלבים ראשוניים והתחלתיים, מכיוון ששלב 0 לא מאובחן, פעמים רבות. עם זאת, דרגה 2 מדברת על סרטן מעי בדרגה מתונה. התאים הסרטניים הנראים בדרגה זו עלולים להימצא בין שתי הקצוות, מבחינת אלימותם וקצב התפתחותם. עלולים להופיע גורמים המרעים את הפרוגנוזה או את מצבם של החולים.

הטיפול בשלב השני של המחלה

טיפול הבחירה הראשוני של החולים יהיה ברוב המקרים, כירורגי. במקרים בהם גודל הגידול אינו מאפשר ניתוח, יינתנו טיפולים כימותרפיים או קרינתיים בכדי לצמצם את גודלו לפני הניתוח.

החשש בסוג זה של סרטן היא מפני הישנות הגידול. ישנו סיכון כי גם לאחר הניתוח, יחזור סרטן זה לקנן בגוף החולה. פעמים רבות, בשלב השני של המחלה, סיכון זה הינו נמוך יחסית, ולכן מתן טיפולים כימותרפיים יישקל, על פי הממצא הפתולוגי.

בדרך כלל הטיפולים לאחר הניתוח יימשכו, כאשר בניתוח נמצאו תאים סרטניים בבלוטות הלימפה. במקרים של התלבטות משמעותית, תיעשה בדיקה מולקולארית חדשנית (ONCOTYPE COLON) אשר תוכל לאפיין באופן מדויק יותר את סוג הטיפול הדרוש לסוג הגידול הספציפי. המטרה היא להתאים לכל אינדיבידואל את סוג הטיפול המיטבי, באופן בו יגרום את מינימום הנזק, הן מבחינה פיסית והן מבחינה רגשית.

ההתמודדות עם סרטן המעי בדרגה שנייה

עצם ההודעה על מחלת הסרטן עלולה לגרום לפחד, חרדה ודיכאון אצל אנשים רבים. אולם תפיסת הגידול בשלביו הראשונים, באופן יחסי, עשויה לעודד מבחינה רגשית ולנבא אחוזי ריפוי גבוהים יותר, מבחינה פיסית. בדרגה שנייה, הסטטיסטיקה מעריכה כי סיכויי הריפוי עשויים להגיע עד ל 80% מן המקרים.

מעבר לכך, סביר להניח כי גילוי הגידול בשלבים התחלתיים אלה נעשה הודות לבדיקות עקביות של קולונוסקופיה או דם סמוי בצואה. עובדה זו יכולה להראות על מטופלים אקטיביים, אשר ימשיכו להיות כך גם לאחר גילוי המחלה, והתמודדותם עם הטיפולים הכירורגיים או הכימותרפיים. סוג זה של מטופלים עשוי אף לשאוב עידוד ומוטיבציה להילחם מקבוצות תמיכה שונות הקיימות לנושא ספציפי זה.

דילוג לתוכן