ההמוגלובין הוא אחד מהחלבונים החשובים ביותר בגופנו. הוא מצוי בכל אחד ואחד מתאי הדם האדומים והתפקיד המרכזי שלו הוא לקשור חמצן. מאחר ובכדוריות הדם האדומות לא קיים גרעין, הרי שההמוגלובין מהווה את החלק הארי של מסת האריתרוציטים.

ההמוגלובין בנוי מטבעת של ארבעה אטומי חנקן שבמרכזה אטום ברזל ומחלבון שנקרא גלובין, חלבון מיוחד שקשור לטבעת בקשר קוולנטי.

בגברים הרמה התקינה של ההמוגלובין בדם נעה בין 12-18 גרם לדציליטר ואילו בנשים הרמה התקינה של ההמוגלובין בדם נעה בין 12-16 גרם לדציליטר.

על ידי בדיקת דם פשוטה ניתן לגלות מה היא רמת ההמוגלובין בדם ועל פי הממצאים של הבדיקה ניתן להעלות חשדות מסוימים בנוגע למקור התסמינים שמציג החולה. רמה נמוכה מדי של המוגלובין מובילה להתפתחות אנמיה.

הקשר לסרטן המעי הגס

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל לרמות נמוכות של המוגלובין. בין היתר מדובר על רמה נמוכה של הורמון בשם אריתרופויטין המופרש מהכליות ומעודד את מח העצם ליצירת כדוריות דם אדומות, אנמיה המוליטית שבה כדוריות הדם האדומות מפורקות ביתר, תזונה לקויה שגורמת לחוסר באלמנטים תזונתיים מסוימים הנחוצים לייצור של תאי דם אדומים ועוד.

בין יתר הגורמים לרמות המוגלובין נמוכות חשוב להזכיר בהקשר של סרטן המעי הגס את הדימומים. כאשר האדם מדמם, הוא מאבד המוגלובין. במקרים מסוימים הדימום נראה לעין אך במקרים אחרים מדובר על דימום סמוי, כלומר על דימום שניתן לאבחן רק בבדיקות מעבדה. ישנם מצבים בהם הגידול הסרטני מתחיל להתפתח ניתן לגלות אותו על ידי אבחון של דם סמוי בצואה של החולה.

הדימום מהמעי הגס מוביל לרמות נמוכות של המוגלובין ולא אחת האבחון של רמת ההמוגלובין הנמוכה מוביל לבדיקות המשך נוספות שבהן מתגלה הגידול.

עם זאת, כפי שציינו, מאחר ורמת ההמוגלובין יכולה להיות נמוכה כתוצאה ממגוון רחב ביותר של גורמים, הרי שלא כל ממצא של רמת המוגלובין נמוכה צריך לעורר חשש כבד להתפתחות של סרטן במעי הגס.

בדיקת קולונסקופיה מאבחנת סרטן

לפני שמבצעים בדיקת קולונוסקופיה שמאפשרת לאבחן את סוג הסרטן הקטלני והנפוץ שפוגע במעי הגס, יש תחילה לשלול גורמים אחרים שהיו יכולים להוביל לירידה ברמת ההמוגלובין. בין היתר יש לבצע אנמנזה תזונתית לשלילה של בעיות תזונתיות, בדיקות לשלילת מחלות המוליטיות ועוד.

עם זאת, ממצא של רמת המוגלובין נמוכה מהנורמה מצריך התייחסות מיוחדת ולכן בכל מקרה שבו מתגלה ממצא זה ישנה חשיבות עליונה לפני שמוגש טיפול כלשהו, חשוב לרדת לפשר הממצא ולגלות את הגורם לו.

אולי יעניין אותך גם:

יש עליה באחוז האבחון המוקדם בסרטן המעי הגס וזו סיבה טובה לשמוח

דילוג לתוכן