הקשר בין השמנת יתר לסרטן המעי הגס
הקשר בין השמנת יתר לסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא סוג מסוים של סרטן שיכול לפגוע בחלחולת, בתוספתן ובמעי הגס. מדובר על מחלה נפוצה מאוד שכיום ממוקמת במקום השלישי בטבלת שכיחות סוגי הסרטן בעולם במערבי.

בנוסף לכך סרטן המעי הגס הוא הגורם השני למקרי המוות כתוצאה ממחלת הסרטן בעולם המערבי. מקור המחלה בפוליפים שפירים במעי הגס שהופכים להיות ממאירים במהלך הזמן. את המחלה לרוב מאבחנים על ידי ביצוע של בדיקת קולונוסקופיה והטיפול בה כולל הסרה של הגידולי בשילוב עם כימותרפיה.

בישראל סרטן המעי הגס הוא מחלה נפוצה ביותר וקטלנית מאוד שקוטלת אנשים רבים מדי שנה. ישנם גורמים רבים שיכולם להוביל להיווצרות המחלה כשבין הגורמים שנמצאים לאחרונה במחקר אינטנסיבי יש להזכיר את השמנת היתר.

מה היא השמנת יתר?

השמנה היא מצב פיזי שבא לידי ביטוי בעודף משקל ובהצטברות של שומן תת עורי ותוך בטני שיכולה להופיע באדם בכל גיל.

במקרים קיצוניים ההשמנה גורמת לתחלואות שונות ומגוונות מאוד ואף להוביל למוות. ישנן מספר הגדרות להשמנה כיום כמו למשל BMI גבוה משלושים, עלייה של יותר מחמישה עשר אחוזים מהמשקל המומלץ לפי מין וגיל ומסה של רקמות שומניות שעולה על שלושים אחוזים ממסת הגוף הכוללת בגברים וארבעים אחוז ממסת הגוף הכוללת בנשים.

בין הסיכונים הרבים שכרוכים בהשמנת יתר ניתן למנות בין השאר מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2, בעיות אורתופדיות שונות וכמובן התפתחות של סרטן המעי הגס.

הקשר בין השמנת יתר בתקופת הילדות להתפתחות סרטן המעי הגס בבגרות

במחקר מפורסם שנערך באוניברסיטת תל אביב נמצא שילדים שסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון מוגבר של 42% לפתח סרטן במעי הגס או במערכת השתן בבגרות.

המחקר שבחן נתונים של מיליון ומאה אלף חיילים מצא כי אלו שבילדות ובנעורים שלהם נמנו עם חמישה עשר האחוז העליונים במדד ה- BMI היו בעלי סיכון מוגבר לפתח סרטן במעי הגס או במערכת השתן בבגרות.

עדיין לא ברור האם ירידה במשקל בתקופת הילדות יכולה להפחית את הסיכון לסרטן אך הנושא נמצא במחקר נכון לכתיבת שורות אלה.

השפעת ההשמנה על נשים לפני גיל המעבר

במחקר שנערך בניו יורק נבדקו נתונים שנאספו מקרוב למאה אלף נשים בטווח הגילאים שבין 40-59 שנה. המחקר התחיל בשנות השמונים המוקדמות ונמשך עד שנת 1993 כשבמהלכו 527 נבדקות חלו בסרטן המעי הגס. כשהשוו את הנתונים של הנשים שחלו במחלה לנתונים של הנשים שלא חלו בה התברר כי בקרב נשים לפני גיל המעבר שסבלו מהשמנת יתר הסיכון לפתח את המחלה היה גבוה פי שניים מהסיכון לפתח אותה בקרב הנשים שלא סבלו מהשמנת יתר.

לעומת זאת השמנת יתר היוותה גורם מגן חלש עבור נשים מבוגרות יותר שהיו אחרי גיל המעבר. כפי שניתן להבין, הקשר בין המחלה להשמנת יתר עדיין לא ברור עד תום.

המנגנונים מאחורי הקשר בין סרטן המעי הגס להשמנת יתר

השמנת יתר מתאפיינת לרוב בהפרשה מוגברת ולא פרופורציונאלית של פקטור גדילה דמוי אינסולין (insulin like growth factor) שנמצא כבעל יכולת השפעה על הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים שביניהם סרטן המעי הגס.

הסיבה בגינה רקמת השומן העודפת היוותה גורם מגן בקרב אוכלוסיית הנשים המבוגרות היא ככל הנראה שרקמת השומן מייצרת הורמון בשם אסטרוגן. בנשים שהשחלות שלהן (שגם מייצרות את ההורמון בתקופת הפוריות) אינן פעילות עוד רקמת השומן היא המקור המרכזי לייצור ההורמון שלו תכונות מגנות בפני התפתחות המחלה.

לסיכום נזכיר מחקר עדכני שנערך בארצות הברית שמצא שאוכלוסיית הסובלים מהשמנת יתר נמצאת בסיכון מוגבר שגבוה בשבעים וחמישה אחוזים מהסיכון שנמצאת בו האוכלוסייה הכללית לפתח סרטן במעי הגס ולפיכך ישנה חשיבות גדולה להילחם במגפת ההשמנה ולהקפיד על ביצוע של בדיקות לאבחון סרטן זה במיוחד בקרב האוכלוסייה שסובלת מהשמנת יתר.

דילוג לתוכן