הישנות סרטן המעי הגססרטן המעי הגס חוזר (לעתים נקרא גם סרטן המעי הגס נשנה) הוא המונח הרפואי שנועד לשמש לתיאור של הגידולים הסרטניים במעי הגס שהתפתחו לאחר שהחולה כבר החלים כביכול ממחלת סרטן המעי הגס בעקבות טיפול רפואי שעבר.

בקרב חולים רבים שהחלימו מהמחלה, לאחר תקופת זמן מסוימת התפתח הגידול מחדש ולאור זאת ישנו צורך להמשיך לעקוב אחרי החולים גם לאחר ההחלמה על מנת לוודא כי הגידול לא חזר.

בנוסף לכך, במקרים מסוימים בהם מתגלה כי החולה נמצא בסיכון גבוה לסבול פעם נוספת מהמחלה לאחר שנרפא ממנה, ישנו צורך להעניק לו טיפול למניעת הישנות המחלה.

כיצד ניתן לדעת האם הסרטן צפוי לחזור או לא?

השאלה בנוגע לסיכויי ההישנות של המחלה מעסיקה מדענים וחוקרים רבים בכל רחבי העולם כבר שנים רבות. על מנת להעריך את הסיכויים לחזרת המחלה פותחו כלים רבים במרוצת השנים שמטרתם לקבוע האם יש להעניק למטופל טיפול מונע או לא וכן באיזו תדירות יש להמשיך ולעקוב אחר מצבו הרפואי.

יש לעקוב אחר המצב הרפואי

 כך למשל ישנן תוכנות רבות שמכילות נתונים רבים אודות מטופלים שהחלימו מהמחלה שמאפשרות לחוקרים להשוות את נתוני החולה שהחלים לנתונים הרבים המצויים בהן ולקבוע את רמת הסיכון שבה הוא נמצא.

התוכנות השונות מאפשרות למשל לקבל מידע כגון: גיל החולה בזמן האבחון, מצב בריאותו הכללי, מידת החדירה של הגידול לאיברים אחרים, מספר בלוטות הלימפה הנגועות בסרטן, סוג הטיפול שקיבל שסייע לו להחלים ממחלתו ועוד.

לאחר ביצוע ההשוואה בין נתוניו האישיים של הנבדק לבין הנתונים הסטטיסטיים ניתן לקבל מידע בנוגע לסיכוי שיסבול מהסרטן פעם נוספת.

אבחון גנטי של הגידול לצורך חישוב סיכויי ההישנות

בדיוק כמו שלכל אורגניזם בכדור הארץ ישנו מטען גנטי מסוים, כך גם לגידול הסרטני במעי הגס ישנו חומר גנטי שניתן לבחון אותו באמצעים מתקדמים.

כיום ידוע כי ניתן לבחון גידולים סרטניים שונים מבחינה גנטית ובהתאם לממצאים ניתן לקבוע את מידת האלימות והאגרסיביות של הסרטן וכן את סיכויי ההישנות שלו.

במחלת סרטן השד בדיקות גנטיות שכאלו נמצאות כבר בשימוש באופן שגרתי אך בכל הקשור לבדיקות גנטיות של סרטן המעי הגס, התחום עדיין נמצא בשלבים יחסית ראשוניים.

חישוב התועלת של מתן טיפול משלים

טיפול משלים הוא טיפול שניתן לחולים כתוספת לטיפול שניתן להם במטרה לרפא אותם ממחלתם. למעשה מטרת הטיפול המשלים היא להקטין למינימום את סיכויי ההישנות.

עם זאת, לא כל החולים אכן מגיבים באופן זהה לכל סוגי הטיפולים המשלימים ולכן בנוסף לכך שיש לחשב מה הם הסיכויים של המטופל לסבול מהסרטן פעם נוספת, ישנו צורך לנסות ולהבין מה הם הסיכויים שהטיפול יתאים לחולה ואכן יפחית את סיכויי ההישנות של המחלה.

מדוע לא כדאי לתת טיפול משלים לכל החולים שהחלימו מהמחלה?

מה שחשוב להבין בכל הקשור לטיפולים האונקולוגיים הוא שמדובר על טיפולים שבמקביל לנזק שהם מצליחים לגרום לגידול, הם גורמים לנזק גם לתאי הגוף הבריאים. לפיכך לא מדובר בטיפולים שמוגדרים בחזקת "לא מועיל אבל לא מזיק".

לאור זאת, יש לבחור בקפידה רבה את החולים שנמצאים בסיכון להישנות המחלה ובהם לאתר אך ורק את החולים שירוויחו את המרב מהטיפול המשלים.

סך הכול מעורבים במשוואה שלושה פרמטרים – מידת הרעילות של הטיפול המשלים, סיכויי ההישנות של המחלה במטופל ומידת התגובה הצפויה של המטופל לטיפול המשלים. למרות שקיימים נתונים סטטיסטיים כלליים בנוגע לסיכויי ההישנות בחולים, הרי שיש להתייחס לכל חולה אונקולוגי שהחלים באופן אינדיבידואלי.

דילוג לתוכן