סרטן המעי הגס בילדיםסרטן המעי הגס היא מחלה קטלנית שמדורגת במקום השלישי בטבלת השכיחויות של כל סוגי הסרטן הקיימים. אחד מגורמי הסיכון לחלות במחלה הוא גיל מבוגר ולמעשה החל מגיל חמישים הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס עולה באופן לינארי.

מאחר וככל שהגידול מאובחן בשלב מוקדם יותר, סיכויי ההחלמה גבוהים יותר, כיום נהוג להמליץ על ביצוע בדיקות אבחון ראשוניות באופן שגרתי החל מגיל חמישים.

רבים לא מודעים לכך שהמחלה יכולה לפגוע גם באוכלוסייה הצעירה ואפילו לפגוע בילדים אם כי בשכיחות נמוכה ביותר.

מה הם הגורמים להתפרצות המחלה בילדים?

הרוב המוחלט של מקרי סרטן המעי הגס בילדים הם תוצאה של סינדרום גנטי מסוים שבא לידי ביטוי בהתפתחות של פוליפים במעי הגס.

יש לציין כי במידה ומתגלה ממצא של פוליפ במעי הגס של ילדים שאינו על רקע גנטי, הרי שאין בו כדי להגדיל את הסיכון לחלות במחלה. פוליפ הוא גידול אבנורמלי של רקמה רירית שנראה כמעין גבעול מוארך וצר.

הפוליפים יכולים להתפתח במגוון רחב של רקמות בגופנו ולא רק במעי הגס כמו למשל באף, בקיבה, ברחם ובשלפוחית השתן. במידה ומתגלה בבדיקת קולונוסקופיה כי החולה סובל מפוליפים במעי הגס ישנו צורך לכרות את הפוליפים על מנת למנוע את התפתחות הגידול הסרטני.

ישנו מגוון רחב של תסמונות גנטיות שמקושרות עם צמיחה לא שגרתית של פוליפים במעי הגס המקושרות עם סיכוי מוגבר לחלות בסרטן המעי הגס בגילאים צעירים. להלן כמה מהן:

התסמינים של מחלת סרטן המעי הגס בילדים

כפי שידוע, ככל שאבחון המחלה יתבצע בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. לפיכך חשוב לבצע לילדים שבמשפחתם קיים סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס בדיקות גנטיות לאבחון של התסמונות השונות וכן יש להכיר את התסמינים המוקדמים יחסית של המחלה.

עם זאת חשוב לציין שהתסמינים שיש בהם כדי להעיד על קיום של מחלת סרטן המעי הגס אינם ספציפיים למחלה זו ולכן לא בכל מקרה שבו הם מופיעים, משמעות הדבר כי הילד סובל ממנה.

בין היתר מדובר על אובדן משקל לא רצוני, דימום רקטלי, אובדן תיאבון, שינויים בהרגלי היציאות, צואה רירית ועוד.

דילוג לתוכן