קוליטיסאם אתם סובלים מכאבי בטן תחתונה, שלשולים ולעיתים יציאות דמיות כדאי מאוד שתלכו להיבדק אצל הרופא שלכם כי מדובר בסימנים של מחלת מעי דלקתית בשם קוליטיס כיבית.

קוליטיס כיבית או בשמה הלועזי ULCERATIVE COLITIS היא מחלה המשתייכת לקבוצת מחלות המעי הדלקתיות. מחלה נוספת בקבוצה זו היא מחלת הקרוהן. המחלה היא מחלה דלקתית כרונית המוגבלת למעי הגס בלבד והיא עשויה להתפרץ הן בצעירים בני 15-30 והן במבוגרים בני 50-70.

הרקע למחלה איננו ברור לחלוטין והיא יכולה להיות ספורדית (כלומר ללא קשר תורשתי) או תורשתית ויש הסבורים כי היא קשורה לחשיפה למזהמים סביבתיים שונים.

המחלה מתאפיינת בתגובה לקויה של המוקוזה (השכבה הפונה לחלל המעי הגס) למזהמים שונים ולחיידקים.

התגובה יוצרת דלקת כרונית שמביאה ליצירה של כיבים לכל אורך המעי הגס. ההתפשטות של הכיבים היא רציפה והם מתחילים לרוב באזור הרקטום (האזור הפנימי לפי הטבעת). תהליך יצירת הכיבים גורר אחריו ריפוי בצורה של פוליפים. הכיבים יכולים לדמם ולגרום לכאבים קשים.

מאפיינים נוספים של קוליטיס כיבית עם שלשולים מרובים- במחלה קשה אף מעל 6 פעמים ביום. השלשולים מופיעים בעיקר לאחר ארוחות. ישנם כאבי בטן עוויתיים, צואה רירית או דמית, תחושה של צורך מתמשך ללכת לשירותים (טנזמוס), לעיתים יהיו גם חום, בחילות והקאות. הסובלים מקוליטיס כיבית נוטים לסבול גם מירידה במשקל אך אין בעיות ספיגה של חומרים תזונתיים חיוניים היות והספיגה של הנ"ל מתבצעת במעי הדק שלא נפגע על ידי המחלה.

הקשר בין קוליטיס כיבית לסרטן המעי הגס

מחלות המעי הדלקתיות גורמות לגירוי מתמשך בצורה של דלקת וריפוי בדפנות המעי. גירויים אלה מוציאים את מערכת הבקרה על חלוקת התאים מאיזון.

איזון זה נחוץ למניעה של התפתחות גידולים סרטניים וכאשר הוא מופר ניתן לראות התפתחות של סרטן, ואכן- חולים בקוליטיס כיבית מועדים יותר לתחלואה בסרטן המעי הגס מאשר האוכלוסייה הכללית.

היות ומהלך המחלה של קוליטיס כיבית שונה בין חולים שונים, מחקרים מצאו כי קיימים מספר גורמים המעלים את הסכנה לתחלואה בסרטן המעי הגס והם:
– משך המחלה ומידת מעורבות המעי- מחלה ממושכת יותר וכן מעורבות נרחבת יותר של המעי הגס מעלים את הסיכון לתחלואה בסרטן.
– קיום היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס.
– חומרת הדלקת במעי.
– קיום של PSC בנוסף (דלקת ראשונית צלקתית של דרכי המרה)
– הימצאות של פוליפים דלקתיים במעי הגס.

טיפול ומניעה

בעבר היה מקובל לטפל בכל חולי הקוליטיס הכיבית על ידי ביצוע ניתוח לכריתה מלאה של המעי הגס. הטיפול הנ"ל אמנם מעלים את המחלה ויחד איתה את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס, אולם הוא פוגע פגיעה קשה באיכות החיים של הסובלים מהמחלה.

עם השנים התפתחו שיטות שמרניות יותר שכוללות מעקב קפדני אחר חולי קוליטיס כיבית הנמצאים בסיכון. המעקב כולל ביצוע בדיקות קולונוסקופיה אחת לשנה- שנתיים ולקיחה של דגימות ביופסיה מרובות. דגימות הביופסיה נשלחות כולן לבדיקה מעבדתית לצורך איתור של שינויים ממאירים או טרום ממאירים ברקמת המעי הגס.

ראו גם:

מחקר מצא – בדיקת קולונסקופיה מפחיתה שכיחות תמותה בסרטן המעי הגס

דילוג לתוכן