תרופותבישראל נמצא סרטן המעי הגס במקום השלישי בשכיחותו. כ- 3400 חולים חדשים מאובחנים בישראל מדי שנה.

הטיפול בסרטן המעי הגס תלוי בחומרת המחלה ותסמיניה וכולל ברוב הפעמים ניתוח וטיפולים כימותרפיים. באוגוסט 2012 אישר ה-FDA  (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) הענקת טיפול תרופתי חדש לחולי סרטן המעי הגס אשר לא חל שיפור במצבם לאחר הטיפול הכימותרפי.

על סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס מפתח תאים סרטניים במעי הגס, בחלחולת, ברקטום ובתוספתן. הרופאים סבורים כי הגורם למחלה הם פוליפים אדנומטיים במעי הגס אשר מתפתחים לגידולים סרטניים ממאירים. את סרטן המעי הגס ניתן לאבחן באמצעות בדיקת דם סמוי בצואה וקולונוסקופיה.

הטיפול במחלה, ברוב המקרים, הינו ניתוח בשילוב כימותרפיה. בחודש אוגוסט האחרון אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי תרופה חדשה בשם: “Zaltrap” של החברות  Sanofi SA  ו- Regeneron Pharmaceuticals Inc אשר נועדה לטפל בחולים אשר לא הגיבו טוב לטיפולים הכימותרפיים.

הטיפול בסרטן המעי הגס עד היום

הטיפול בסרטן המעי הגס תלוי בקצב התקדמות הסרטן, גודלו ובמצבו הבריאותי של החולה. ברוב הפעמים הטיפול כולל ניתוח להסרת הגידול וטיפול כימותרפי מקביל.

התרופות העיקריות עימן משתמשים לטיפול בסרטן המעי הגס הינן אווסטין (Avastin) וארביטוקס (Erbitux). הראשונה הינה תרופה אנטי סרטנית המונעת מן הגידול הסרטני לבצע אנגיוגנזה (יצירת כלי דם), תרופה זו אינה מצילה חיים אלא מאריכה אותם.

השנייה, מעכבת פעילות של אנזימים וכתוצאה מכך מואט קצב גידול התאים הסרטניים, נמנעת אנגיוגנזה והסרטן מתחיל לעבור תהליך מבוקר של מוות תאי.

הטיפול בסרטן המעי הגס בעזרת התרופה החדשה

התרופה החדשה בשם Zaltrap אושרה באוגוסט 2012 על ידי ה- FDA. התרופה מיועדת לחולים אשר הטיפולים הקודמים לא הביאו שיפור למצבם הבריאותי.

התרופה ניתנת בשילוב עם טיפול כימותרפי סטנדרטי והפכה מהר מאוד למתחרה של התרופות הקודמות: אווסטין של חברת רושה וארביטוקס של בריסטול מיאר. הזלטראפ, כמו האווסטין אך באופן שונה ממנה, חוסמת חלבון שהגידול משתמש בו בכדי ליצור ורידים המעבירים לו נוטריינטים ובכך התאים הסרטניים לא יכולים לבצע אנגיוגנזה.

מתוך נתונים שעלו ממחקר קליני נרחב נמצא כי חולים אשר קיבלו את התרופה בשילוב טיפול כימותרפי סטנדרטי הנקרא "Folifiri" חיו בממוצע 13.5 חודשים לעומת 12 חודשים בקרב חולים אשר לא קיבלו את התרופה ועברו טיפול כימותרפי בלבד.

בנוסף, חולים אשר קיבלו את התרופה החדשה חיו 6.9 חודשים במצב בריאותי טוב לפני שהסמפטומים של המחלה החלו להופיע לעומת 4.7 חודשים לאלו שלא קיבלו את התרופה.

מה אומרים על התרופה החדשה?

חוקרי התעשייה מצפים כי התרופה החדשה תגיע לשיא חדש במכירות השנתיות ותעבור ב- 300 מליון ואולי אף ב- 400 מליון דולר יותר את התרופות האחרות.

האנליסט כריסטופר ריימונד חוזה כי התרופה תגיע לשיא מכירות של 205 מליון דולר עד 2015 ומציין שרוב התשואה תלך לחברת Sanofi שלא רק מחזיקה בחצי ממניות זלטראפ אלא בנוסף צריכה לקבל החזר על ההשקעה הכספית שלה שהיוותה חצי מן המימון המקורי לחקר התרופה החדשה.

ג'ורג' ינקופולוס, החוקר הראשי של של חברת רגנרון אומר כי התרופות זלטראפ ואווסטין, לא הראו הצלחה בהאטת הגידול כפי שהחוקרים קיוו בהתחלה.

החוקרים טוענים כי התרופה החדשה חוסמת את החלבון VEGF אך כנראה לא בצורה מספקת ומקווים כי יצליחו לשלב אותה עם סוגים נוספים אחרים של חוסמי אנגיוגנזה.

לסיכום, התרופה החדשה אשר אושרה על ידי ה- FDA, מאפשרת מענה טיפולי נוסף לחולי סרטן המעי הגס אשר הטיפולים והתרופות הקודמות לא הביאו לשיפור במצבם הבריאותי.

דילוג לתוכן