סרטן המעי הגסמרבית המקרים של סרטן המעי הגס מתחילים כגושים שפירים זעירים המורכביםמתאים המתפתחים באופן בלתי מבוקר, המכונים פוליפים. הפוליפים הם הצטברות של תאים הנוצרת בציפוי הפנימי של המעי הגס.

רוב הפוליפים אינם מזיקים, אולם חלקם עשוי לאורך השנים להפוך לגידולים סרטניים. הפוליפים עשויים להתפתח אצל כל אדם, אולם אנשים מעל גיל 50, הסובלים מעודף משקל, מעשנים, צריכת מזון עשיר בשומן ודל בסיבים, בעלי היסטוריה משפחתית של פוליפים, נמצאים בסיכון מוגבר. בדרך כלל הפוליפים במעי הגס אינם גורמים לסימפטומים ואף ניתנים להסרה בצורה בטוחה ובאופן מוחלט. בנוסף, טיפול בהקרנה מסייע במניעת סרטן מעי הגס, מחלה שכיחה וקטלנית כאשר נמצאת בשלביה המתקדמים.

דרגות ודרכי התפשטות

ישנן חמש דרגות של סרטן מעי הגס (0-4). מערכת זאת משקפת את תהליך התפשטות הסרטן. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך קטנים הסיכויים לריפוי והחלמה.

קיימות שלוש דרכים בהן מתפשט הסרטן בגוף.

ראשית, דרך הרקמות, הסרטן פולש לרקמות השכנות. דרך אחרת היא באמצעות מערכת הלימפה. סרטן פולש דרך מערכת הלימפה ועובר אמצעות כלי הלימפה למקומות שונים ואף מרוחקים בגוף. הדרך השלישית היא מערכת הדם. הסרטן פולש לכלי הדם, הורידים והנימים ובצורה זו מתפשט לאזורים אחרים בגוף. כאשר תאים סרטניים ניתקים מהגידול המקורי, הם עלולים לזרום דרך מערכת הלימפה או הדם למקומות אחרים בגוף ובכך ליצור גידולים משניים. תהליך זה מכונה בשם גרורות. הגידול המשני זהה לגידול המקורי במאפייניו ההיסטולוגיים.

סרטן מעי הגס דרגה 3

סרטן המעי הגס דרגה 3 מחולק לשלוש תתי שלבים. 3A, 3,B ו3C.

שלב 3A: *הסרטן עשוי להתפשט דרך הרירית (השכבה הפנימית) של דופן המעי הגס וייתכן כי התפשט אף מעבר לכך, לשכבות העמוקות יותר כמו שכבת השריר, שכבה המספקת את הפעילות המוטורית של המעי.

הסרטן מתפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות (שלוש בלוטות לכל היותר) או לתאים סרטניים המקיפים את הבלוטות. *הסרטן התפשט דרך הרירית אל עבר השכבה שמתחתיה ומתפשט אל עבר 4 בלוטות לימפה.

שלב 3B: *הסרטן התפשט דרך שכבת השריר של דופן המעי לשכבה החיצונית של קיר המעי, אולם אינו מתפשט לאיברים הסמוכים. לפחות אחת מבלוטות הלימפה מעורבת בהתפשטות או לחילופין, נוצרו תאים סרטניים מסביב לבלוטה. *הסרטן התפשט דרך הרירית לשכבת השריר ובנוסף 7 בלוטות לימפה סמוכות מעורבות.

שלב 3C: הגידול התפשט דרך השכבה החיצונית של קיר המעי, אולם לא התפשט לאיברים הסמוכים. הסרטן התפשט לפחות ב4 בלוטות לימפה או ל6 בלוטות לכל היותר. * הגידול התפשט דרך השכבה החיצונית של דופן המעי אל עבר האיברים הסמוכים. או לחילופים, הגידול התפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות ותאים סרטניים נוצרו מסביב לבלוטות.

טיפול ושיעור הישרדות

טיפול בסרטן מעי גס בדרגה 3 במרבית המקרים מורכב מכריתה כירורגית המלווה בטיפול כימותרפי. במהלך הפעולה הכירורגית, המנתח מסיר חלק מהמעי הגס המושפע מהגידול. בהמשך, שני קצוות המעי מחוברות על מנת ליצור פיסה אחת ארוכה ובריאה. בנוסף לכך, מוסרות כל בלוטות הלימפה הסמוכות המעורבות בהתפשטות הגרורת.

משך הטיפול הכימותרפי נאמד על כשישה חודשים. המטופל מקבל לאוקובורין 5  ואוקסליפלטין או קסלודה. השימוש בקרינה עשוי להיות נחוץ במקרים בהם הגידול בעל מימד רחב ופלש לרקמות סמוכות.

שיעור ההשרדות של סרטן המעי הגס בדרגה 3 הוא חמש שנים. אצל מטופלים עם 4 בלוטות לימפה מעורבות, שיעור ההשרדות גבוה בהשוואה למטופלים עם 5 בלוטות לימפה ויותר בעלות גרורות.

דילוג לתוכן