חסימת מעיים במהלך סרטם המעי הגס

הממאירות השכיחה ביותר הגורמת לחסימת מעי היא סרטן המעי הגס כאשר הגורמים הנפוצים הם גידול נרחב וחסימות חלקיות מרובות, אשר מונעות מתוכן המעיים לעבור דרך מערכת העיכול.

חסימת המעי יכולה להתרחש במעי הדק או במעי הגס, כמו כן, היא עלולה להיות מלאה או חלקית, תלוי בדרגת החסימה ובתוכן המעיים אשר יכול לעבור. כמחצית מכלל חסימות המעיים נגרמים על ידי סרטן המעי הגס, אשר עלול לגרום להיצרות הדרגתית של המעבר הפנימי של המעי.

חסימת המעי תאובחן באמצעות בדיקה של המטופל אשר תאושש קיום או היעדר של כאבי בטן, הקאות, מעבר של גזים או צואה.

כמו כן, תיעשה ספירת תאי דם מלאה, אלקטרוליטים ובדיקת שתן. בדרך כלל, הטיפול הראשוני בעת חסימת מעיים הוא הפסקת אכילה ושתייה. משמעות הדבר היא שייתכן שיהיה צורך בקבלת נוזלים דרך הוריד, בכדי לוודא חוסר התייבשות.

אבחון חסימת מעיים וסימפטומים

 בכדי להעריך חוסר איזון או אלח דם, יש לבצע בדיקת דם מלאה. ספירה גבוהה של תאי דם לבנים (15,000-20,000 / MM3)  עלולה להצביע על נמק מעי.

חוקן בריום עשוי להידרש בכדי לקבוע היכן החסימה ממוקמת. אם החולה נראה מיובש, החשש הוא כי נגרם ניקוב למעי, ותידרש התערבות רפואית כירורגית דחופה.

חסימות מעיים הנגרמות על ידי סרטן המעי הגס מסווגות כחסימות מכאניות. משמעות הדבר היא, כי בדרך כלל אין שום פגיעה בטונוס השרירי או באספקת הדם למעי.

במקום זאת, החסימה נגרמת על ידי מסה גדלה בתוך המעי הגס. התסמינים הכואבים של תוצאת חסימת המעי מהגידול החוסם נובעים מהתנפחות המעי ויצירת דלקת.

הסימפטומים של חסימת מעי הם הרגשת נפיחות ומלאות, כאב בטן הקאות (כולל מזון לא מעוכל) ועצירות. עובדת קיום החסימה עלולה להעיד על סיבוך המצב הממאיר. במקרה והחסימה נגרמת על ידי שלב סרטני מתקדם,  הטיפול שיוצע יאפשר הקלה על הסימפטומים הנחווים  טיפול זה גם עשוי להאט את התקדמות הסרטן לזמן מה, גם אם הוא לא יהיה מכוון לריפוי מלא.

הטיפול בחסימת מעיים בקרב חולי סרטן

עבור חלק מהחולים עם חסימות ממאירות של מערכת העיכול, שימוש בתומכנים (stants) ממתכת הניתנים להרחבה, עשויים לספק הקלה על תסמיני החסימה.

התומכנים עשויים להיות ממוקמים בפעולה כירורגית תחת בקרה אנדוסקופית, עם או ללא שיקוף, על ידי רדיולוג התערבותי. כאשר ניתוח אינו אפשרי, עלולה להיווצר הצטברות של הפרשות הגורמות לבחילות, הקאות, כאבים, ועווית מעיים כתוצאה מהחסימה החלקית או המלאה. במקרה זה, אפשר יהיה להשתמש בצינורית גסטרונומית אשר תנסה לאזן את לחץ האוויר והנוזלים המצטברים אשר גורמים להתנפחות ולכאב בטן. צינורית גסטרונומית מוחדרת לתוך הבטן ומחוברת לשקית ניקוז שניתן להסתיר בקלות מתחת לבגדים.

בכדי להקל על כאבי הבטן המתמשכים, ניתנים משככי כאבים אופיואידים באמצעות מתן תת עורי רציף או עירוי תוך ורידי. התרופות היעילות במצבים אלה הן תרופות אנטיכולינרגיות (כגון butylbromide ). קורטיקוסטרואידים נמצאים בשימוש נרחב בטיפול בחסימת מעי, אך בעלי תמיכה אמפירית מוגבלת.  הם עשויים להיות שימושיים כתרופה נגד בחילת וכמשככי כאבים במינון התחלתי תת עורי או תוך ורידי. פרוטוקולי טיפול חדשניים במצב זה מתפתחים ומפורסמים הודות למגוון ניסויים קליניים בתחום זה.

ניסיונות מניעה

בסרטן מעי גס מתקדם, חסימות מעיים עלולות להתרחש יותר מפעם אחת, במיוחד כאשר העבר הרפואי כולל ניתוח בטן קודם או הקרנות.  שני טיפולי סרטן אלו עלולים להגביר את הסיכון לפתח חסימה בשלב מסוים. ולכן הדרך הטובה ביותר למנוע חסימת מעיים מגידול היא על ידי ביצוע קולונוסקופיה שגרתית.  מעבר לכך, בכל מצב של תסמינים חמורים או חריגים, יש לפנות במידיות לרופא המטפל.

דילוג לתוכן