השמנת יתר בילדות מעלה את הסיכון לסרטן המעי הגסעודף משקל בקרב בנים בתקופת הילדות מעלה את הסיכון לחולות בסרטן המעי בבגרות, כמו כן המחקר מצא כי ירידה במשקל בקרב צעירים הורידה את הסיכון לחלות בסרטן המעי. המחקר אשר בוצע בידי חוקרים דנים מחזק את ההבנה כי השמנת יתר מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן אולם החידוש בו היא העובדה כי ירידה במשקל מקטינה את הסיכון.

משקל כגורם סיכון לסרטן המעי

השפעת ירידה במשקל על הסיכון לחלות בסרטן המעי לא הייתה ברורה לחלוטין אולם כעת הנתונים אכן מצביעים כי ירידה במשקל מורידה את הסיכון לסרטן בגיל מאוחר יותר. תוצאות אלה מדגישות את החשיבות והמודעות לשמירה על משקל תקין בתקופת הילדות. סרטן המעי הוא השלישי בשכיחותו בקרב נשים וגברים בארה"ב (לא כולל את סרטן העור) כאשר על פי האגודה האמריקנית לסרטן יתגלו בשנת 2017 למעלה מ-95,000 מקרים חדשים של סרטן המעי וקרוב ל-40,000 מקרים של סרטן רקטלי.

הקשר שבין השמנה לסרטן המעי

המחקר עקב אחר 61,000 בנים זכרים בדנמרק אשר נולדו בין השנים 1939-1959, המעקב נמשך 25 שנים בממוצע והעלה כי יותר מ-700 מהם פתחו סרטן המעי הגס כמבוגרים. עוד עולה מהמחקר כי גברים אשר סבלו מעודף משקל בגיל הילדות וסבלו ממנו גם כמבוגרים היו בסיכון של פי לחלות בסרטן המעי לעומת אלה שהיו בעלי משקל תקין. לעומת זאת גברים אשר סבלו מהשמנת יתר בילדות אולם היו בעלי משקל תקין בבגרותם לא היו בסיכון מוגבר לחלות. עם זאת יש לסייג כי הקשר בין השמנת יתר לסרטן המעי עודנו דרוש הוכחה וכי המחקר הנוכחי נותן רמז אולם אינו מציג ממצאים חד משמעיים של סיבה ותוצאה.

ובכל זאת גם מחקר שבוצע בארץ באוניברסיטת תל אביב מחזק את הממצאים הללו ומצא קשר בין השמנת יתר בגיל הנעורים לתחלואת סרטן המעי בשלב מאוחר יותר בחיים. על פי הנתונים עולה כי ילדים ונערים אשר ממד ה- BMI שלהם היה ברמה הגבוהה היו בסיכון של 42% יותר לחלות בסרטן במערכת השתן או במעי הגס. כיום אחד מכל שלושה ילדים סובל מהשמנת יתר ועובדה זו מדאיגה לאור היותה גורם סיכון למחלות כגון סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם וכאמור גם סרטן.

שומן בטני

השמנת יתר בילדות מעלה את הסיכון לסרטן המעי בקרב גברים יותר מבקרב נשים, השומן הבעייתי הוא השומן הבטני המכונה "השמנת תפוח" אשר מודד בהשוואת היקפי המותן והירכיים. ישנן מספר הערות לגבי הקשר בין השמנת תפוח לסרטן המעי כאשר אחת מהן מניחה כי הפרשת חומרים שונים מרקמת השומן התת עורית המשפיעים על האכילה שלנו וויסות האנרגיה בגוף. עוד נמצא כי שומן בטני גורם לירידה ברמת ההורמון אדיפונקטין אשר פעיל לדיכוי גורמים מסכנים כגון פוליפים במעי.

התמודדות – שמירה על משקל תקין

פעילות גופנית מהווה גורם המעלה את יכולת ההתמודדות עם הסרטן, חוקרים באוסטרליה מצאו כי חולים בסרטן המעי אשר עסקו בפעילות גופנית טרם מחלתם היו בעלי סיכויי החלמה טובים יותר מאשר אלה שלא התעמלו. חולים בעלי רמות שומן תקינות היו בעלי סיכויי החלמה הגבוהים ב-35% מאשר חולים בעלי רמות שומן גבוהות.

כאמור התמודדות עם השמנת יתר בילדות היא גורם חשוב ומעצב לבגרות, ישנן מספר דרכים לשמירה על משקל תקין של ילדכם:

דילוג לתוכן