בעיות עיכול וסרטן המעי הגססרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השני בשכיחותו בישראל כשמדי שנה מאובחנים 3200 חולים חדשים בממוצע. מאחר ומדובר על גידול המתפתח ברוב המוחלט של המקרים באיטיות רבה מאוד, הרי שייתכן כי בטרם יאובחן יחלפו בין חמש לחמש עשרה שנים בהן הגידול כמעט שלא יבוא לידי ביטוי באופן קליני. זוהי בין היתר הסיבה לכך שכיום נהוג לבצע בדיקות סקר לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

עם זאת, לא אחת הגידול המתפתח במערכת העיכול התחתונה גורם לתסמינים שונים שיש בהם כדי להעלות את החשד לעצם קיומו כשבגדול מדובר על סוגים שונים של בעיות עיכול.

הצרה מתחילה כאשר מדובר בתסמינים שאינם ספציפיים והמשמעות של כך היא שמדובר על תסמינים שיכולים להופיע גם על רקע של גורמים אחרים, שאינם בהכרח גידול סרטני במעי הגס.

במאמר שלפניכם נפרט אודות התסמינים השונים ובעיות העיכול השונות שעשויים להעיד על התפתחות של גידול סרטני במעי הגס. אמנם ברוב המקרים מדובר על תסמינים הנובעים ממקור אחר, אך בהינתן גורמי הסיכון המתאימים (גיל מבוגר, סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס, עישון ממושך ועוד), מומלץ בהחלט לבצע בירור מעמיק בנוגע לאטיולוגיה של הבעיות.

אבחון מוקדם מונע תמותה שכן סיכויי ההחלמה של חולה שאובחן בשלב מוקדם עומדים על תשעים אחוז.

חוסר נוחות וכאבים בבטן הימנית

ראשית חשוב לציין שסוג התסמינים מושפע במידה רבה מאוד מהמיקום של הגידול במעי הגס ומגודלו של הגידול. כך לדוגמה גם גידול גדול יחסית המתפתח במעי הגס הימני, שבו הדופן דקה והקוטר גדול יחסית, בדרך כלל לא יבוא לידי ביטוי בתסמינים מיוחדים. עם זאת, גידול באזור זה עלול לגרום לאנמיה על רקע חוסר בברזל ולכן בכל מבוגר שבו מאובחנת אנמיה מחוסר ברזל יש לברר האם ישנו גידול במעי הגס.

כמו כן גידול במעי הגס הימני עלול לגרום לכאבי בטן באזור הבטן הימנית ולחוסר נוחות בבטן הימנית (בעשרה אחוז מהמקרים המחלה מאובחנת בעקבות מישוש של גוש חשוד בבדיקה גופנית). בנוסף לכך, גידול סרטני במעי הגס הימני עלול לגרום לדימום סמוי בצואה.

שינויים בהרגלי היציאות

במידה והגידול מתפתח במעי הגס השמאלי שמאופיין בחלל צר יותר, ייתכן מאוד כי יופיעו שינויים מסוימים בהרגלי היציאות. בניגוד למעי הגס הימני שבו הצואה נוזלית יחסית, הרי שבמעי הגס השמאלי הצואה חצי מוצקה ולכן גידול באזור זה יכול לבוא לידי ביטוי בחסימה חלקית של מעבר הצואה או חסימה מלאה של מעבר הצואה ולהסתמן כעצירות.

לעתים נדירות גידול סרטני במעי הגס השמאלי יגרום להתנקבות עם דלקת הצפק וכן תיתכן התפתחות של נצור שיוביל להפרשות צואתיות מהנרתיק או להופעת בועות בשתן. גידול במעי הגס השמאלי בדרך כלל יבוא גם כן לידי ביטוי מבחינה קלינית בדימום כרוני שיתבטא בקרישי דם קטנים או פסי דם קטנים בצואה. לעתים ייתכן גם מעבר פתאומי משלשול לעצירות על רקע התפתחות הגידול באזור זה של מערכת העיכול.

טחירה (טנזמוס או טנסמוס)

טחירה היא מצב שבו קיים לעתים קרובות דחף או צורך להתרוקן אך כאשר החולה מנסה להתרוקן, הוא לא מצליח להפריש צואה. מדובר במילים אחרות על מעין דחף מדומה ליציאה שאינו פרודוקטיבי. בעיה זו עלולה להעיד על כך שישנו גידול סרטני באזור החלחולת אם כי תסמין מובהק יותר לגידול סרטני בחלחולת הוא הופעה של דם טרי בצואה.

חשוב לחזור ולהדגיש כי כל התסמינים שהוזכרו לעיל עלולים בהחלט לנבוע כתוצאה מגורמים אחרים. כך לדוגמה טחירה עלולה לנבוע כתוצאה מדלקת באזור פי הטבעת, שהתפתחה על רקע מחלת מעי דלקתית כמו קרוהן או קוליטיס כיבית לצורך העניין. עם זאת, בכל מקרה שבו אדם מבוגר סובל מדם טרי בצואה, גם במידה ואותו אדם סובל מטחורים, יש לבצע בירור בנוגע לגידול סרטני בחלחולת.

דילוג לתוכן