עישון וסרטן המעי הגססרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השלישי ברמת השכיחות שלו אך השני ברמת הקטלניות שלו בהשוואה לשאר סוגי הסרטן.

בכל העולם, גם בישראל נעשים ניסיונות שונים להפחית את רמת התחלואה והתמותה מסרטן המעי הגס על ידי חינוך ואספקת מידע בנוגע למחלה לציבור הרחב.

הניסיונות למנוע את התמותה ואת התחלואה מתמקדים מצד אחד במיזעור גורמי הסיכון הניתנים לשליטה ומצד שני בהמלצות לפנייה לבדיקות אבחון של המחלה.

גורמים שניתנים לשליטה לעומת גורמים שלא ניתנים לשליטה

אמנם לא ניתן לחזות בסבירות של מאה אחוז מי יחלה בסרטן המעי הגס ומי לא, אבל עדיין ניתן להצביע בבירור על מספר גורמי סיכון שעלולים להגדיל את הסיכוי לחלות במחלה. בגדול נהוג לחלק את גורמי הסיכון השונים לשתי קבוצות עיקריות בהתאם ליכולת של האדם לשלוט עליהם.

בקבוצה הראשונה ישנם גורמי סיכון שלא ניתן לשלוט עליהם כמו למשל נטייה גנטית תורשתית לחלות בסרטן המעי הגס, מגדר, גיל, מחלת מעי דלקתית ועוד ואילו בקבוצה השנייה של גורמי הסיכון ישנם גורמים שניתן לשלוט עליהם כמו למשל השמנת יתר, הרגלי תזונה, צריכת אלכוהול, פעילות גופנית ועוד.

אחד האלמנטים החשובים ביותר שמככבים בקבוצת גורמי הסיכון הניתנים לשליטה הוא העישון. המשמעות היא שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והפסקת העישון מפחיתה את הסיכון.

חשוב מאוד לציין שבמשך עשורים רבים נטו להאמין כי עישון אינו מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, אך לאחר שהצטברו מחקרים רבים שבחנו את השפעת העישון לאורך זמן רב על הסיכוי להתפתחות המחלה, הכריזה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן בשנת 2009 כי העישון אכן מעלה את הסיכון לחלות במחלה.

עישון כגורם סיכון להתפתחות פוליפים במעי הגס

אחת מהדרכים שבהן העישון משפיע על הסיכוי להתפתחות סרטן המעי הגס טמונה ביכולת של העישון להגדיל את הסיכון להתפתחות של פוליפים במעי הגס.

הפוליפים הם למעשה גידולים טרום סרטניים וההתפתחות שלהם במעי הגס מגדילה את הסיכון להתפתחות של גידול סרטני. לפי הידע המחקרי שנצבר עד כה בנושא זה נראה כי כל שנת עישון מגדילה את הסיכון להתפתחות של פוליפים במעי הגס בארבעה אחוז.

עישון כגורם סיכון להתרבות לא מבוקרת של תאים סרטניים

מנגנון נוסף שבו פועל העישון קשור ליכולת של החומרים שמצויים בסיגריות להשפיע על חלוקת התאים הסרטניים.

במחקרים רבים שנערכו בתחום זה נמצא כי החומרים שנמצאים בסיגריות מעודדים יצירה של חלבונים מסוימים המאפשרים לתאים הסרטניים לעודד יצירה של כלי דם חדשים במטרה ליהנות מאספקת דם משופרת.

עישון כגורם סיכון להישנות סרטן המעי הגס

מעבר לכך שכיום ברור לכל המומחים בתחום כי עישון סיגריות לאורך זמן מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, לאחרונה התגלה כי עישון סיגריות גם מגדיל את הסיכון להישנות המחלה בקרב אנשים שהחלימו ממנה.

למעשה לפי הנראה כיום, אדם שהחלים ממחלת סרטן המעי הגס והמשיך לעשן לאחר ההחלמה נמצא בסיכון גבוה פי 3-3.5 לחלות במחלה פעם נוספת יחסית לאדם שאינו מעשן.

המשמעויות הקליניות של המחקר בתחום

מחקרים הוכיחו ועדיין כי יש קשר חזק וישיר בין עישון סיגריות לבין הסיכוי להתפתחות של סרטן המעי הגס. לפיכך ישנה חשיבות עליונה לעשות מאמצים להפסקת העישון ולעוד את הציבור להפסיק לעשן בשלב מוקדם ככל האפשר כשמטרת העל היא למנוע את התחלת העישון בקרב ילדים ובני נוער כיוון שבכל הקשור לעישון, המניעה קלה מהגמילה.

דילוג לתוכן