המעי הינו איבר מאורך ומפותל, שאחראי על עיכולו של המזון והפרדת הפסולת המופרשת בצואה. מתוך המעי, כמטר וחצי בקירוב,חלה עליה באחוז האבחון המוקדם בסרטן המעי הגס הינו המעי הגס המשיק לחלחולת ולפי הטבעת. הסיכון שבסרטן המעי הגס נובע מכך שהמחלה עלולה להתפתח אט אט, ללא תסמינים מורגשים או נראים לעין. מסיבת של הדחקה או בושה, נמצא כי גם אנשים בקבוצת הסיכון אינם תמיד ממהרים להיבדק. התוצאה הינה אבחון רק כאשר המחלה מפושטת וסיכויי הריפוי אינם טובים במיוחד. אולם הבשורות הטובות הן שבזכות שורה של צעדים, נרשמת עליה יפה במקרי האבחון המוקדם. הצלחת חיים, זה מה שצריך לעמוד מול העיניים ולכן עוד שיפור במודעות וקיום עוד יותר בדיקות, חשובים כל כך.

יותר צעירים נבדקים וגם מאובחנים

רופאי גסטרו מסבירים שהגישה הרווחת הייתה כי בעשור השישי ומעלה, עולים דרמטית הסיכויים לחלות בסרטן המעי הגס באופן משמעותי. יש בזה מן האמת, אולם זו רק חצי מן התמונה. לא רק הגנטיקה וההיסטוריה המשפחתית משחקים תפקיד. בשל מציאות של ריבוי תרופות, מסיבות של תזונה וסיבות נוספות, נרשמת עליה בתחלואה גם בקרב צעירים. כלומר בני גיל 40 ואף פחות מזה. אם עד כה ההמלצה הייתה לבצע אבחון מוקדם בגברים ובנשים מגיל 50 ואילך, מספרם של הקולות הקוראים להיבדק מוקדם יותר נמצא בעליה.

להיבדק זה חשוב!

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר כי הכלי החשוב ביותר להתמודדות עם סרטן המעי הגס הינו יותר אבחון ויותר מוקדם. מנתונים שנאספו על ידי האגודה כמו גם על ידי משרד הבריאות, עולה תמונת המצב הבאה. התפלגות התחלואה מתחלקת בחלקים פחות או יותר שווים בין גברים לבין נשים. כ-3000 אנשים חולים מאובחנים בשנה. סרטן במעי הגס או בחלחולת נעשים נפוצים יותר עם העליה בגיל: כמחצית החולים הינם בני 70 ויותר.

בהשוואה בין לאומית, מצבה של ישראל סביר אך עדיין דורש שיפור. אנו נמצאים במקום יחסית גבוה בשיעורי התחלואה ואפשר להתקדם גם מבחינת שיעורי הנרפאים. עם זאת, לומר כי הסבר חלקי לתופעה זו נובע מתוחלת החיים הארוכה יחסית, שממנה נהנים אזרחי ישראל. בהשוואה למדינות המפותחות, שיעור המתים מהמחלה דומה ואף נמוך יותר בארץ בשנים האחרונות. ובהמשך, עוד יותר נבדקים ועליה במודעות פירושם עוד יותר שיעורי החלמה.

עד כמה השתפרו והשתכללו יכולות האבחון?

נתונים שנאספו לאורך כ-30 שנה מעלים כי קיימת הצלחה משולבת בשיפור האבחונים. לפני כ-3 עשורים שיעור המאובחנים כחולי סרטן המעי הגס היה נמוך כמעט במחצית לעומת המאובחנים כיום. התוכנית הלאומית לגילוי סרטן בשלבים מוקדמים במעי, הביאה לכך כי במקום גילוי מוקדם ב-17 אחוז מהחולים הצלחנו להגיע ליותר מ-30 אחוזים. רופאי גסטרו מוסיפים כי הצלחנו להביא לבדיקות 6 מתוך 10 אנשים אשר מוגדרים כנמצאים בסיכון.

אלו בדיקות אבחון מוכרות ומה מכסה סל הבריאות?

מכיוון שמדובר במחלה שיכולה להיחבא, ללא סימנים מובחנים, מקובל להפנות אוכלוסייה בסיכון לבדיקות כגון איתור דם סמוי (בצואה). מעל גיל 50, זוהי בדיקה ללא עלות, הכלולה בסל. מגיל 40, הבדיקה מומלצת כאשר ידועה היסטוריה משפחתית. במידה וקרוב משפחה ישיר אובחן כחולה בעבר, גם בגיל זה הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

לפי תוצאות הבדיקה, ניתן לדעת למי יומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה. לעומדים בקריטריונים, הבדיקה ללא עלות ונהוג לבצעה מדי מספר שנים. גם למי שאיננו זכאי לבדיקה על פי קריטריונים בסל הבריאות, ניתן לקבל החזרים או השתתפות עצמית נמוכה במרבית הביטוחים המשלימים.

מקורות:
https://foundationone.co.il/about_cancer_post/%d7%a1%d7%a8%d7%98%d7%9f-%d7%9e%d7%a2%d7%99/10-%d7%a2%d7%95%d7%91%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%9c%d7%94-foundationone/

דילוג לתוכן