סקרסרטן המעי הגס היא מחלה המאפיינת מבוגרים מעל גיל חמישים, אך מגמות הבריאות האחרונות מצביעות על עליה קלה בסרטן זה בקרב אנשים צעירים בגילאי עשרים.

מומחים רפואיים סבורים שהעלייה באבחון נובעת ממגוון גורמים, כולל נטייה לבצע סריקות מוקדמות לגילוי סרטן המעי הגס, בדיקות קולונסקופיה, ומעקבים רפואיים נוספים. כיום קל יותר לקבל בדיקת קולונסקופיה, כשמופיע דם ברקטום, בהשוואה לשנים קודמות.

מטופלים שמתגלה אצלם דימום בפי הטבעת, במיוחד כשהם מתחת לגיל ארבעים, סובלים בדרך כלל מטחורים ולא מסרטן המעי הגס, אך הרופא צריך להתבונן על התמונה הגדולה, שכן התרחיש החמור ביותר הוא לאבחן בגיל מאוחר, סרטן שהופיע בגיל צעיר.

סיכון מוגבר אך התחלואה עדיין נמוכה

סקירת נתונים רפואיים שנערכה בארצות הברית במשך 35 שנים לגבי בדיקות המעי הגס וסרטן המעי הגס מצאה כי שיעורי התחלואה בסרטן נמצאים בירידה מאז שנת 1998, אך בקרב מטופלים בגילאי עשרים עד 34, שיעורי סרטן המעי הגס עולים.

מחקר שפורסם בכתב העת לכירורגיה JAMA קובע שאם תימשכנה המגמות הנוכחיות, עד שנת 2030 יגדל שיעור הסרטן בתשעים אחוזים בקרב צעירים. בקרב אנשים בגילאי 35 עד 49, שיעורים אלו צפויים לעלות ב-46%.

למרות הנתונים המדאיגים, המספרים עדיין נמוכים. מבין המקרים המאובחנים בתקופת המחקר, רק אחוז אחד התרחש בקרב אנשים מתחת לגילאי 35, ו-6.8% מהאנשים היו בגילאי 35 עד 49. כלומר, בסביבות תשעה מתוך עשרה אנשים שאובחנו, היו בגילאי חמישים ומעלה. הסיבות למגמות אלו ממשיכות להעסיק חוקרים, אך הסברה בעולם המדע היא שאנשים צעירים צריכם להקפיד על בדיקות שגרתיות, כבר בגילאים צעירים, לגילוי סרטן המעי הגס.

גורמי סיכון המצריכים בדיקות מוקדמות בגילאים צעירים

הגיל אינו גורם יחיד לסרטן המעי הגס. היבטי תזונה שאינה בריאה וסגנון חיים שאינו פעיל עלולים להגביר את הסיכון של אדם ללקות בסרטן זה. היבטים אלו כוללים תזונה עשירה בבשר אדום או מעובד, ומזונות מטוגנים ללא הקפדה על צריכת ירקות.

השמנה, חוסר פעילות גופנית, סוכרת מסוג 2, עישון ושימוש כבד באלכוהול נחשבים אף הם כגורמי סיכון לסרטן זה ולסוגי סרטן אחרים, ולכן האגודה האמריקנית לאנדוסקופיה מציעה שאנשים צריכים להיבדק לראשונה לגילוי סרטן המעי הגס בגילאי 45 ולא בגילאי חמישים ומעלה.

גסטרואנטרולוגים רבים מאמינים שהמלצה זו צריכה להיות אוניברסאלית, ולהקדים את תקן הבדיקות לפני גיל חמישים. במקביל, כל מטופל המציג דימום רקטלי בין גילאי ארבעים וחמישים, צריך לקבל בדיקת קולונסקופיה, גם אם ברור שהכאב והדימום נובעים מטחורים.

גנטיקה כגורם סיכון מוביל בקרב צעירים

מלבד גורמי הסיכון הידועים, גנטיקה משמעותית במקרי סרטן המעי הגס בקרב מטופלים צעירים. האגודה האמריקנית לסרטן מדווחת שאנשים עם היסטוריה אישית של מחלת מעי דלקתית, היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, או הסובלים מפגמים גנטיים תורשתיים, כגון פוליפוזיס משפחתי, הם בעלי סיכון מוגבר לסרטן זה.

בשנים האחרונות התגלו יותר ויותר מקרי סרטן המעי הגס בקרב מטופלים בגילאי עשרים עד ארבעים, במיוחד בקרב צעירים עם נטייה משפחתית לבעיות במעי הגס. יחד עם זאת, יש להבין כי גם אם לאדם יש קרוב משפחה עם סרטן המעי הגס, אין פירוש הדבר שהוא נמצא בסיכון גבוה יותר.

הסיכוי לחלות בסרטן תלוי בדפוס, בסוג הסרטן, בגיל ההתפרצות ובמשתנים נוספים. אך אם לאדם יש היסטוריה משפחתית של סרטן זה, חשוב ליידע את הרופא על מנת לקבל את הבדיקות המתאימות, גם אם הן מבוצעות על בסיס חשד בלבד.

סרטן המעי הגס, המתרחש כתוצאה מגנטיקה, מופיע בדרך כלל בצד הימני של המעי הגס, ובדיקות רגילות עלולות להחמיץ אותו, שכן הן בודקות את הצד השמאלי בלבד של המעי הגס והרקטום. ככל שבדיקת קולונסקופיה הפכה להיות יותר סטנדרטית, כך מתגלים שיעורים גבוהים יותר של סרטן זה בקרב מטופלים צעירים.

מטופלים בגילאי ארבעים עוברים באופן נפוץ יותר בדיקות קולונסקופיה, ורופאים נוטים לבצע בדיקה זו בקרב מטופלים צעירים המציגים תסמינים במערכת העיכול. למרות שזוהי הכלה גסה, זוהי עובדה כוללנית נכונה.

דילוג לתוכן