פוליפ הוא צבר תאים הצומחים בפראות ובולטים מרירית המעי הגס – זהו סוג של גידול שפיר הגורם ליצירת בליטת רקמה אל תוך חלל המעי.

מדובר בתהליך טבעי שקורה כמעט אצל כל אחד וברוב המקרים לא מזיק. עם זאת, במקרים מסוימים הפוליפים הופכים לסרטניים ומתבטאים בסרטן המעי הגס.

כמעט כל אחד מפתח פוליפים במעי הגס, אך קיימים אנשים בסיכון יתר להופעת פוליפים. קבוצת הסיכון העיקרית להופעת הפוליפים הם בני 50 ומעלה, בעלי עודף משקל או מעשנים. כמו כן, קיים קשר בין התזונה ובין התפתחות הפוליפים, כאשר תזונה עשירה בשומנים וענייה בסיבים מגבירה את הסיכון להופעת הפוליפים.

מלבד זאת, סיפור משפחתי של פוליפים מגביר גם כן את הסיכון להופעת פוליפים ולהגדלת מספרם.

ברוב המקרים, הפוליפים כלל לא גורמים להופעת סימני מחלה, וזאת הסיבה העיקרית להמלצה על בדיקת קולונוסקופיה ובדיקות סקר נוספות.

במקרים שונים, הפוליפ עלול לעבור התמרה סרטנית ולהפוך לגידול ממאיר, ולכן הסרת הפוליפים בשלבים המוקדמים (בעודו שפיר) מונעים את התפתחות סרטן המעי הגס וגורמים למניעת המחלה.

הגורמים להיווצרות הפוליפים

פוליפים במעי הגס הם תוצאה של גדילת תאים פראית ואבנורמלית שמובילים ליצירת בליטה מרירית המעי.

בעוד התאים הבריאים מתחלקים בצורה מסודרת שמונעת יצירת מבנים פתולוגיים, תאי הפוליפים מתחלקים בצורה פראית וגורמים לתוצאה הפתולוגית.

כל תהליך הבקרה על צמיחת התאים מתבצע על ידי מספר גנים, אשר מוטציה בהם גורמת להפסקת הבקרה ויצירת הפוליפים. לאורך הזמן, הפוליפים ממשיכים בגדילתם הפראית והסכנה הגדולה היא הפיכתם לממאירים.

סוגי פוליפים

הפוליפים מתחלקים ל-3 סוגים עיקריים: אדנומות, פוליפים היפרפלסטיים ופוליפים אינפלמטוריים.

במהלך הקולונוסקופיה מבצעים כריתה של הפוליפים אותם שולחים לבדיקה פתולוגית במעבדה שמאפיינת את הפוליפים מבחינה מורפולוגית ובכך מעריכים את רמת הממאירות של הפוליפ.

אדנומות – הצורה העיקרית של הפוליפים הכוללת כשני שלישים מכלל הפוליפים במעי הגס. מדובר בצורה שפירה ורק חלק קטן מהאדנומות עובר התמרות סרטניות. במהלך הבדיקה הפתולוגית בודקים את גבולות האדנומות ואת התמיינות התאים וכך מעריכים האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר.

גורמי סיכון להופעת פוליפים

פוליפים מופיעים כמעט אצל כל האנשים, אך קיימים אנשים הנמצאים בסיכון יתר להופעת הפוליפים ולהתפתחות סרטן המעי הגס. מבחינה זו, אנשים שבסיכון צריכים לעבור בדיקות סקר בהתאם וכמקובל.

דילוג לתוכן