מחקראבחון מוקדם הוא גורם משמעותי ביותר בהתמודדות וטיפול בסרטן. אך למרות המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם, אנשים רבים נוטים לדחות את ביצוע בדיקות הסקר לאבחון המחלה, הכוללות קולונוסקופיה ובדיקות צואה.

בקופת החולים 'מכבי' בוצע פיתוח חדש, המבוצע באמצעות בדיקת דם פשוטה, ומאפשר את זיהוי הסרטן בקרב מבוטחי הקופה בגילאי חמישים ומעלה, הנמצאים בסיכון גבוה. בהנהלת קופת החולים מקווים שפיתוח זה יוביל אף לזיהוי סוגים נוספים של סרטן.

הבדיקה החדשה נקראת "קולון סקור", והיא זמינה למבוטחי הקופה מעל גיל חמישים, שלא עברו בעשר השנים האחרונות בדיקת קולונסקופיה, או שלא עברו בדיקת דם סמוי בצואה בשנה וחצי האחרונות.

באמצעות הבדיקה החדשה, ניתן לבצע ספירת דם באופן אוטומטי, ולהתריע לרופא המטפל לגבי מטופליו, שזוהו כנמצאים בסיכון למחלה. מטופלים אלו מופנים בהליך מואץ לבדיקת קולונסקופיה, לשם קביעת אבחנה סופית.

על חשיבות הגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס

מידי שנה מאובחנים בארץ כ- 4000 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס, הנחשב לשני בשכיחותו. מתוך הלוקים בסרטן זה 1,300 מתים. בסביבות רבע מהחולים, המקבלים אבחון בשלבים מאוחרים, פוגמים באופן משמעותי בסיכויי החלמתם.

קופת החולים מכבי הוסיפה לסל הבריאות שלה בדיקת דם סמוי בצואה, אותה מומלץ לבצע פעם בשנה לאחר גיל חמישים. אנשים הנמנים עם גורמי סיכון צריכים לבצע בדיקת קולונוסקופיה אחת לחמש שנים, לאחר גיל חמישים.

'קולון סקור' היא פרי פיתוחם של קופת חולים מכבי שירותי בריאות וחברת מדיאל, וזכתה לאישור משרד הבריאות בארץ והרשויות באירופה. במאי 2015 הוגשה הבדיקה להליכי רישום ה-FDA בארצות הברית.

פרופסור ורדה שלו, מומחית ברפואת משפחה בקופת חולים מכבי מסבירה שגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס גורם למחלה להיות משנית וחסרת משמעות ביותר. אלא שכ-30% מהחולים עדיין אינם ניגשים לבדיקות שגרתיות. הפיתוח החדש מיועד במיוחד עבורם, שכן הוא מפעיל אלגוריתם מוקדם על הבדיקות השגרתיות ומזהה סבירות גבוהה לנוכחות הסרטן.

תודה שנבדקתם

מנכ"ל קופת חולים מכבי, רן סער, מדווח שהם ארגון הבריאות הראשון בעולם המפעיל בדיקה כה חדשנית וייחודית להצלת אלפי חולים מידי שנה. הקופה מבצעת מחקרים עולמיים במקביל לטיפול בחולים, והמערכת החדשה נכנסה לשימוש מלא בסוף שנת 2015. בעקבות הפיתוח החדש צפויות גם קופות חולים נוספות בארץ להפעיל אותה, ובעתיד יבדקו בהנהלת הקופה את אפשרות יישום הבדיקה גם לסוגים אחרים של סרטן, כולל סרטן דם וסרטן ריאות.

'קולון סקור' מתבססת על מודלים מתמטיים, כשהמטרה היא לאתר בכל שנה מאות מקרים לא מאובחנים של סרטן המעי. לכן, כל מבוטח של קופת חולים מכבי, מעל גיל חמישים, המקבל שיחת טלפון של נציג הקופה, ומוזמן לבצע, ללא תשלום, את הבדיקה החדשה, צריך להודות על הטכנולוגיה החדשה ולרוץ להיבדק.

יש להבין שבתקופה של שלוש וחצי שנים לפני שהסרטן מתפתח, מתרחשת ירידה בספירות הדן, אך אלו עדיין מופיעות בטווח הנורמאלי, ולכן הרופא עשוי שלא לגלות אותו. הכלי החדש מאפשר, למעשה, לחזות את סרטן טרם התפרצותו, ללא בדיקות פולשניות וכואבות, וללא הכנות מסובכות מספר ימים לפני הבדיקה, כפי שנדרש בקולונסקופיה.

דילוג לתוכן