מחקרבדיקת הקולונוסקופיה היא אחת מבדיקות הסקר הרפואיות החשובות ביותר, ובאמצעותה ניתן לאבחן את סרטן המעי הגס בשלב מוקדם.

הקולונוסקופיה נחשבת לבדיקה החשובה ביותר לגילוי סרטן המעי הגס, ובזכותה מצילים חיים רבים, ועל כן ההמלצה היא לעבור בדיקה כזו אחת לכמה שנים על פי המלצת הרופא. למרות יעילותה המרשימה של הקולונוסקופיה בגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, רגישותה של הקולונוסקופיה אינה מושלמת, ולעתים ניתן "לפספס" ממצאים חשובים.

חברת פיר מדיקל הישראלית בשיתוף חברת אנדוצ'ויס פיתחה מכשיר קולונוסקופיה חדשני הנקרא Fuse, ובחודש יוני 2013 קיבלה את אישור ה-FDA לשימוש במכשיר לצרכים קליניים. מדובר במערכת חדישה אשר על פי טענות היצרן ועל פי תוצאות מחקרים שונים, אמורה להגדיל באופן משמעותי את רגישות בדיקת הקולונוסקופיה, וכך לזהות טוב יותר מצבים טרום ממאירים הדורשים טיפול.

הקושי בגילוי סרטן בבדיקת הקולונוסקופיה

בדיקת הקולונוסקופיה מתבצעת על ידי החדרה של מכשיר גמיש אשר בקצהו מצלמה אל המעי הגס, ובאמצעותו סורקים את חלל המעי בחיפוש אחר ממצאים פתולוגיים.

באמצעות הקולונוסקופ בודקים ביסודיות את כל רירית המעי הגס ומחפשים פוליפים, גידולים וממצאים אחרים. רוב הבודקים המיומנים, יכולים במהלך הקולונוסקופיה לזהות את רוב המבנים האנטומיים החריגים, לקחת ביופסיה ולהמשיך את הבירור הרפואי אך עדיין, בדיקת הקולונוסקופיה אינה מושלמת ובחלק מהמקרים לא ניתן לזהות את כל הממצאים.

החיסרון העיקרי של בדיקת הקולונוסקופיה הרגילה הוא העובדה שבחלק מהמקרים הפוליפים והממצאים החריגים האחרים חבויים בין קפלי מעי.

במקרים אלו, לא ניתן לראות אותם באמצעות מכשיר הקולונוסקופ ומפספסים את הממצא הפתולוגי. אמנם בדיקת הקולונוסקופיה הרגילה מצליחה לזהות מקרים רבים של פתולוגיה במעי, אך עדיין קיים מקום לשיפור ונדרשת יכולת טובה יותר לזהות גם את הממצאים החבויים.

שדה ראיה רחב יותר למכשירי ה-Fuse מאפשר יכולת אבחנתית טובה יותר

מכשיר ה-Fuse מציע שדה ראיה רחב יותר, המאפשר לזהות ממצאים חבויים בצורה טובה יותר. שדה הראיה הרחב מושג על ידי שימוש ב-3 מצלמות (לעומת מצלמה אחת בבדיקת הקולונוסקופיה הרגילה) אשר מקנות שדה ראיה של 330 מעלות. בזכות שדה הראיה הרחב פי 2 משדה ראיה של קולונוסקופיה רגילה, ניתן לזהות ממצאים גם באזורים קשים וחבויים מהעין. ועל כן, מכשיר ה-Fuse אמור להשיג תוצאות טובות יותר ולספק רגישות מוגברת לאבחנות שונות במעי הגס.

מערכת Fuse הוכחה מחקרית כיעילה יותר מהקולונוסקופיה הרגילה

על מנת לבדוק את יעילות השימוש במכשיר Fuse הדגמת המעי הגס, ביצעו מחקר אשר כלל 185 נבדקים אשר עברו בדיקת קולונקופיה פעמיים – פעם אחת באמצעות מכשיר ה-Fuse ופעם אחת בקולונוסקופיה רגילה.

הבדיקה בוצעה כל פעם על ידי אותו רופא אשר לא ידע באיזה מכשיר הוא משתמש. תוצאות המחקר היו מרשימות – בעוד מערכת Fuse לא הצליחה לגלות 8% מהפוליפים הטרום סרטניים, הקולונוסקופיה הרגילה פספסה 42% מהפתולוגיות. אין זה אומר שבדיקת קולונוסקופיה רגילה לא מספיק טובה או יעילה, אך ניתן לראות שבאמצעות מכשיר Fuse ניתן בהחלט לזהות יותר מצבים טרום ממאירים. על פי הערכות היצרן, המכשיר מגלה ב-71% יותר פוליפים לעומת מכשיר קולונוסקופיה רגיל, ועל כן נחשב לרגיש יותר.

ככל הנראה, בשנים הקרובות יתחילו לעבור בהדרגה לשימוש במכשיר הבדיקה החדש, אשר כאמור מספק תוצאות טובות יותר.

עם זאת, כמובן שאנשים אשר כבר עברו קולונוסקופיה לא צריכים לחשוש או להיבדק שוב באמצעות המכשיר החדש (על מנת "לאמת" את התוצאות), אלא רק בתאריך הבדיקה הבא אשר נקבע להם על ידי הרופא.

דילוג לתוכן