הקשר בין קולונוסקופיה לאחר גילוי דם סמוי בצואה לבין סרטן המעי הגססרטן המעי הגס נחשב בין הראשונים ברשימה המפוקפקת של סוגי הסרטן הגורמים למוות. החדשות הטובות הן שגילוי מוקדם של סרטן זה יכול להציל 90% מהחולים וגם הטיפול הוא פשוט יחסית כל עוד המחלה מתגלה בשלבי 1 או 2 שלה. לכן, ההמלצה הגורפת היום היא לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מעל גיל 50.

בדיקת דם סמוי בצואה- הבדיקה הראשונה ובדיקת סקר

בדיקת דם סמוי בצואה מבוססת על כך שגידולים הנוצרים במעי נוטים לדמם כבר בשלבי התפתחותם הראשוניים. בהתחלה הדימום מופיע לסירוגין ולא באופן קבוע. בדיקת צואה לגילוי דם סמוי היא הבדיקה המומלצת בשלב ראשון לאנשים הנמצאים בסיכון ממוצע לחלות במחלה, כלומר בני 50 ומעלה שאין להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה במחלה או תסמינים שיכולים להעיד על בעיה.

הבדיקה לגילוי דם סמוי מתבצעת על ידי הנבדק בביתו באמצעות ערכה ייחודית שקיבל. הבדיקה נעשית במשך שלושה ימים רצופים, כשפעם ביום מונחת חתיכה קטנה מהצואה בתוך הערכה. נמצא במחקרים כי בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה הביאה לירידה של 30% בתמותה מסרטן המעי הגס. לכן, היא מומלצת לביצוע אחת לשנה לנשים וגברים בגילאי 50-75 בסיכון רגיל.

הדם הסמוי הפך לגלוי? קולונוסקופיה

קולונוסקופיה היא הבדיקה היחידה המאפשרת לתצפת על אזור המעיים והחלחולת מכל זוית ולראות בצורה ברורה האם ישנו גידול. לכן, במקרים בהם התגלה דם סמוי בצואה, מופנים הנבדקים לבדיקת קולונוסקופיה. כאשר מדובר על אוכלוסיה הנמצאת בסיכון גבוה לחלות במחלה הם ניגשים לקולונוסקופיה כבדיקה ראשונה. דימום שנמצא במסגרת גילוי דם סמוי בצואה יכול לנבוע מגידול אך לא חייב. לכן חשוב לבצע את הבדיקה.

מהלך הבדיקה

לפני הבדיקה יש צורך בניקוי מוחלט של המעיים מצואה באמצעות חומרים משלשלים הניתנים ביומיים לפני הבדיקה ומעבר לתזונה בנוזלים בלבד. לפני הבדיקה ניתן חומר מאלחש על מנת לחוש פחות באי הנעימות שבבדיקה.

במהלך הבדיקה מוחדר צינור גמיש הכולל גם מצלמה זעירה, תאורה וגם כלי המשמש לחיתוך. כך, אם מתגלה גידול שיש לכרות, ניתן לעשות זאת באותו רגע ולא במהלך נפרד. הזרמת אוויר מאפשרת להרחיב את דפנות המעי ולקבל תמונה טובה יותר במקרה הצורך.

יתרונות וחסרונות של קולונוסקופיה

יתרונותיה של הבדיקה היא היכולת לראות בצורה הברורה ביותר את פנים המעי ולאתר גידולים באופן מדויק כולל גידולים קטנים. יתרון נוסף הוא האפשרות לראות את המעי ולכרות גידול במידה והתגלה בפעם אחת.

בדיקה זו נחשבת אמינה ביותר ולכן מספיק לבצע אותה מדי 5 שנים לאוכלוסיה שאינה נמצאת בקבוצת הסיכון. חסרונותיה של הבדיקה הם היותה בדיקה פולשנית ולא נעימה לביצוע, היא כוללת סיכון, גם אם מזערי, לניקוב המעי וצורך בטיפול עקב כך. גם ההכנה הארוכה אינה נוחה וכן הצורך במלווה אחריה בעקבות הטשטוש שניתן.

מה קורה במידה ומתגלה גידול בקולונוסקופיה?

כאשר נמצא גידול בבדיקת הקולונוסקופיה, הוא נכרת בעזרת הקולונוסקופ- הצינור המשמש לבדיקה. רקמה מהגידול הנכרת תישלח לבדיקת מעבדה על מנת לקבוע אם מדובר בגידול שפיר או ממאיר. אם התגלה שהגידול הוא סרטני, נקבעת דרגת המחלה באמצעות בדיקות מתקדמות כמו CT או MRI שנועדו לגלות האם ולאיזה כיוון הגידול התפשט.

הגידול עלול להתפשט לאיברים שכנים כמו בלוטות הלימפה וגם לאזורים מרוחקים יותר באמצעות זרם הדם. בדיקת הקולונוסקופיה היא חשובה ביותר לגילוי מוקדם של המחלה והכרחית לביצוע במידה והתגלה דם סמוי בצואה.

דילוג לתוכן