קולונוסקופיה וירטואלית היא בדיקה שמטרתה לאבחן שינויים ומצבים פתולוגיים במעי הגס. במהלך הקולונוסקופיה הוירטואלית משתמשים בטכניקה חדשנית של צילומי CT להדמיית איברי הבטן.

באמצעות עיבוד מיוחד של תוכנת מחשב ניתן לקבל תמונת הדמיה של החלק הפנימי של המעי , ובצורה כזאת לעמוד על שינויים מבניים ואבנורמליות אחרות.

בניגוד לקולונוסקופיה הרגילה, בקולונוסקופיה הוירטואלית אין צורך בטשטוש או הכנה, ולא מדובר בבדיקה פולשנית (אין הכנסת מכשירים לתוך הגוף).

החיסרון הגדול של הקולונוסקופיה הוירטואלית לעומת הקולונסקופיה הקלאסית היא שבדיקה זו לא מאפשרת לקיחת ביופסיה, ולכן במידה ומופיעים בבדיקה הוירטואלית ממצאים חריגים יש צורך לבצע קולונוסקופיה "רגילה" על מנת לקחת ביופסיה כמקובל.

מתי מבצעים קולונוסקופיה וירטואלית?

קולונוסקופיה וירטואלית יכולה להיות בדיקת סקר לסרטן המעי הגס בדומה לבדיקות האחרות, אך נחשבת לפחות פופולארית מסיבות שונות.

מלבד המחיר הגבוה והחשיפה לקרינה, בדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית אינה "מושלמת" מכיוון שאין באפשרותה לקחת ביופסיה.

עם זאת, בדיקה זו מדגימה בצורה יפה ביותר את כל איברי הבטן ואפשר לאבחן באמצעותה פתולוגיות גם באיברים נלווים. ולכן, במקרים של אי וודאות בנוגע למצב הבטן משתמשים בבדיקה זו שיכולה גם להראות גידולים בכליה, בכבד או בעיות ווסקולריות כמו מפרצת באבי העורקים הבטני.

כמו כן, בדיקה זו מיועדת לאנשים שלא יכולים לעבור את תהליך ההכנה הממושך או לא רוצים להיות תחת הטשטוש הנלווה לתהליך הקולונוסקופיה. וכך, אנשים בעלי לוח זמנים צפוף או כאלה שצריכים להיות זמינים וערניים יכולים לבחור לבצע את הקולונוסקופיה הוירטואלית.

דוגמא לכך מהשנים האחרונות היא נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שבחר לבצע את בדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית כבדיקת סקר ולא את הקולונוסקופיה הקלאסית מהסיבות המדוברות.

ההכנה לבדיקה

ההכנה לבדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית דומה מאוד להכנה שלפני בדיקת הקולונוסקופיה הרגילה.

מספר ימים לפני הבדיקה יש להתחיל בתהליכי "ריקון" הכוללים הימנעות מסיבים, וביום הבדיקה יש צורך בשימוש במשלשלים. מלבד זאת, פעמים רבות לוקחים לפני הבדיקה תרופה שמסמנת את הצואה שנשארה במעי, וזאת על מנת לדעת להבדיל בינה לבין פתולוגיות מעי אחרות (כזכור, לא ניתן לקחת ביופסיה בבדיקה זו).

מהלך הבדיקה

לאחר ריקון המעי על ידי שינויי תזונה ומשלשלים, עוברים לבדיקה עצמה שמתחילה בניפוח המעיים על ידי אוויר.

בשלב זה מוכנסת צינורית אוויר אל פי הטבעת, ומנפחים בעדינות את המעי על מנת לאפשר תמונת טובה יותר.

לאחר מכן, מתבצעת הדמיית ה-CT באופן סטנדרטי, ובמהלכה חלל הבטן מצולם מזוויות שונות.

הבדיקה מסתיימת על ידי עיבוד מחשב והוצאת פלט הכולל תמונה מרשימה של רירית המעי ואיברי בטן נוספים.

הסיכון שבקולונוסקופיה וירטואלית

הסיכון העיקרי שבקולונוסקופיה הוירטואלית נעוץ ברמת הקרינה הגבוהה אליה נחשפים במהלך הבדיקה.

למרות שרמת הקרינה במהלך בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית נמוכה מאשר בבדיקת CT רגילה, האפקט המצטבר של הקרינה מבדיקות דימות שונות עלול לגרום נזק בטווח הארוך.

כמו כן, קיים סיכון מזערי לנזק הנגרם כתוצאה מחומר הניגוד או לקרעים קטנים במעי הנוצרים במהלך ניפוחו על ידי אוויר טרם הבדיקה.

תוצאות הבדיקה

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית שלילית אומרת שככל הנראה מצב המעי תקין ואין צורך בבירור נוסף. במקרה זה ממליצים על בדיקת מעקב בעוד 5 שנים.

תשובה חיובית אומרת שבדיקת הקולונוסקופיה הוירטואלית חשפה פוליפים או מבנים אנטומיים פתולוגים. במצב זה יש צורך בביצוע בדיקת קולונוסקופיה רגילה שמאפשרת לקיחת ביופסיה והמשך בירור בהתאם.

כמו כן, קיימים מצבים בהם תוצאות הדימות אינן חד משמעיות בגלל תמונה לא טובה, ובמצב זה מחליטים לבצע בדיקה חוזרת או על ביצוע קולונוסקופיה רגילה.

ראו גם:

מעקב לאחר השלמת טיפולים בסרטן המעי הגס

דילוג לתוכן