בדיקת קולנסקופיה וירטואלית או בדיקה רגילה?בדיקות לגילוי סרטן מעי גס הכרחיות לאנשים מעל גיל 50 ופרטים הנמצאים בסיכון מוגבר ללקות בסרטן הן מפאת חשיפתם לגורמי סיכון סביבתיים כמו עישון, אלכוהול ומזונות קארצינוגניים והן בעקבות היסטוריה משפחתית וקרובי משפחה מדרגה ראשונה אשר חלו בעבר במחלה. שלא כמו סוגי סרטן שכיחים יותר,קיימות מספר בדיקות המסייעות באבחון סרטן מעי גס וגידולים שפירים אחרים.
קולונוסקופיה היא הבדיקה המקובלת והסטנדרטית לאיתור גידולים, מחלות דלקתיות ואטואימוניות אחרות השוכנות במעי. אנשים רבים חוששים מפני סיבוכים הכרוכים בהליך, כגון דימום או קריעה של שכבות המעי הגס. לשם כך קיימת טכנולוגיה חלופית וחדשה המכונה בשם קולונוסקופיה וירטואלית, הידועה ככלי פולשני פחות ואלטרנטיבי לקולונוסקופיה רגילה.

קולונוסקופיה רגילה

על פי ההנחיות מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה בכל 10 שנים, למעט במקרים בהם אובחנו פוליפים, המצריכים בדיקות תכופות יותר.

פוליפים הם למעשה גידולים הצומחים ברקמות שונות ועלולים לגרום להתפתחות סרטן מעי גס. הרופא מחדיר צינור פלסטי גמיש אשר בקצהו מצלמת וידאו זעירה ובעלת סיב אופטי , המוחדרת דרך פי הטבעת, כדי לבחון את החלחולת והמעי הגס.

יתרונות וחסרונות הבדיקה

מרבית מקרי סרטן המעי מתחילים כפוליפים. קולונוסקופיה מאפשרת לזהות אופן מיידי את הימצאותם ולהסירם במקביל. הסרת פוליפ נחשבת הדרך היעילה ביותר למניעת התפתחות של סרטן מעי גס.
אחד החסרונות העיקריים בבדיקה זו הוא פספוס בזיהוי פוליפים קטנים, פתולוגיות רקמתיות שטוחות אחרות, או סרטן.

חיסרון נוסף הוא ההכנה ההכרחית טרם ביצוע הבדיקה. קולונוסקופיה מצריכה ניקוי יסודי של המעי הגס וזאת כדי לאפשר הליך תקין ללא שגיאות. הרופא עשוי להורות על שימוש במשלשלים כ  24 שעות לפני הבדיקה .

כמו כן, חשוב להקפיד על צום מלא בלילה לפני הבדיקה. דימום, קרע במעי או זיהום, הם סיבוכים אפשריים אשר יכולים להתרחש.

קולונוסקופיה וירטואלית

קולונוסקופיה וירטואלית הינה שיטה נוספת המאבחנת פתולוגיות ושינויים החלים במעי הגס. החזרה על הבדיקה מומלצת בכל 5 שנים.

קולונוסקופיה וירטואלית היא הליך הדמיה רפואי אשר משתמש בקרני רנטגן ומחשב כדי להפיק תמונות תלת מימדיות של המעי הגס ופי הטבעת.

ההליך משמש לאבחון מחלות במעי הגס, הכוללות פוליפים, מסעפת וסרטן. בדיקה זו מתבצעת באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת, המכונה לעתים סריקה ממוחשבת, או בהדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

יתרונות וחסרונות הבדיקה

קולונוסקופיה וירטואלית פולשנית פחות בהשוואה לקולונוסקופיה רגילה. אחד היתרונות הבולטים של השיטה על פני קולונוסקופיה רגילה, הוא שתרופות ההרגעה אינן נחוצות ואין סיכונים הקשורים להרדמה.
קרע במעי ודימום הם סיכונים נדירים בלבד. בדומה לקולונוסקופיה רגילה, בדיקה זו יכולה לפספס ממצאים חיוביים ומצריכה ניקוי יסודי של המעי הגס לפני הבדיקה, בדומה להכנות של הקולונוסקופיה הרגילה.

חיסרון בולט נוסף של הבדיקה נוצר במקרים בהם מתגלים ממצאים כמו פוליפ, המטופל יצטרך לעבור קולונוסקופיה רגילה לאחר הבדיקה הוירטואלית כדי שניתן יהיה להסיר את הפוליפ או כדי לבצעביופסיה.מכיוון שלא נעשה שימוש בחומרים מטשטשים , המטופל עלול לחוות אי נוחות במהלך הקולונוסקופיה הוירטואלית כאשר האוויר נשאב לתוך המעי הגס . קולונוסקופיה וירטואלית חושפת את המטופל למינונים נמוכים של קרינה.

באילו מקרים תתבצע קולונוסקופיה וירטואלית?

קולונוסקופיה וירטואלית תתבצע כחלק ממעקב לשלילת סרטן במעי הגס ופוליפים. החשד לסרטן המעי הגס מתעורר כאשר המטופל מתלונן על כאבי בטן, שינויים המתרחשים בפעילות המעיים או ירידה משמעותית במשקל.  בבדיקות המעבדה ניתן למצוא אנמיה עקב מחסור בברזל בדם ודימום בצואה.

דילוג לתוכן