סרטן המעי הגס נקשר עם מספר גורמי סיכון, כגון חוסר פעילות, עישון ואכילת שפע בשר אדום. כעת, מחקר חדש מצביע על גורם סיכון מעת מפתיע יותר: רגליים ארוכות. לעומת אנשים בעלי רגליים קצרות, אנשים עם רגליים ארוכות נמצאים בסיכון גבוה יותר ב-42% לפתח סרטן המעי הגס.

המחקר החדש הוצג באפריל 2016 בכינוס השנתי של האגודה האמריקאית לחקר הסרטן, אך ממצאיו לא פורסמו בכתב עת ביקורת עמיתים.

גם ראיות ממחקרים קודמים הציעו שאנשים גבוהים הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח את סרטן המעי הגס, והחוקרים במחקר זה העלו שתי השערות העשויות להסביר את הקשר בין גובה לבין הסיכון לסרטן.

אברים גדולים יותר ורמות הורמוני גדילה גבוהות יותר

השערה אחת גורסת שאנשים גבוהים הם בעלי שטחים פנימיים גדולים יותר בגופם, בהם יכול סרטן המעי להתפתח. השערה שנייה גורסת כי רמות גבוהות של הורמוני גדילה, המשפיעים בפרט על אורך הרגליים, מהווים אף גורם מניע לסרטן המעי הגס.

המחקר מציין שהורמון גדילה הוא גורם גדילה סמוי אינסולין 1, גבוה בגיל ההתבגרות, והוכח כגורם סיכון ברמות גבוהות לסרטן המעי הגס.

החוקרים בדקו נתונים שהתקבלו מ-14.500 גברים ונשים, והחוקרים בדקו באופן פרטני שלושה היבטים שכללו גובה כולל, גובה גוף ואורך הרגליים. הם בדקו אף כיצד משתתפים רבים פיתחו סרטן המעי הגס בתקופה של כמעט עשרים שנים.

גובה עשוי להיות מושפע באמצעות מספר גורמים שאינם גנטיים. כמות וסוג המזונות הנצרכים בילדות עשוי להשפיע על הגובה, והתזונה בילדות משמעותית לסיכון לסרטן. רמת מחזור גבוהה של חלבון גורם גדילה דמוי אינסולין, אשר עשוי להיות מושפע מגורמים כגון פעילות גופנית, מתח, אינדקס מסת גוף ותזונה, קשור אף הוא בגובה המגביר את הסיכון לסרטן. הגורם היחיד שנמצא קשור לסיכון סרטן המעי הגס של משתתפי המחקר היה אורך רגליים. החוקרים לא מצאו קשר משמעותי בין גובה כללי, או אורך הגב של המשתתפים, לבין הסיכון שלהם לסרטן.

הבדלים בין נשים לגברים

היות ומין קשור לגובה, החוקרים בחנו גם גברים ונשים בנפרד. תוצאות המחקר הראו שהגברים בעלי הרגליים הארוכות ביותר, נמצאו בסיכון גבוה ב-91% יותר מהאנשים בעלי הרגליים הקצרות. בקרב נשים לא נמצאו הבדלים משמעותיים סטטיסטיים מבחינת הסיכון. היות ואורך רגליים קשור יותר עם סיכון לסרטן המעי הגס בהשוואה לגובה כללי, תוצאות אלו תומכות בהשערה לפיה גורמי הגדילה המניעים צמיחת עצמות ברגליים, מהווים גורם סיכון למחלה.

אך במחקר גדול אחר שעקב אחר נשים בגיל המעבר, החוקרים זיהו 20,928 נשים שאובחנו עם סרטן במהלך תקופת המחקר שנמשכה 12 שנים. ערכת הנתונים כללה לא רק את גובה הנשים, אלא אף את גילן, משקלן, חינוכן, הרגלי עישון, צריכת אלכוהול, וקבלת טיפולים הורמונאליים. מידע זה אפשר למדענים לשלוט על גורמים אחרים העשויים להשפיע על הסיכון לסרטן, ולקבוע מקרוב את עוצמת הקשר לגובה.

הם מצאו שככל שאישה גבוהה יותר, כך היא נמצאת בסיכון של 13% לפתח כל סוג סרטן, ובמיוחד סרטן הכליה, פי הטבעת, ובלוטת התריס בדם. הסיכונים גוברים ונעים בין 23-29% ככל שאישה גבוהה יותר.

ראו גם:

סרטן המעי הגס בגיל צעיר

דילוג לתוכן