מחקרמחלת סרטן המעי הגס היא מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה בישראל והיא אחת ממחלות הסרטן הקטלניות ביותר במדינה.

מידי שנה מאובחנים כ-3,000 אנשים חדשים החולים במחלה, ומידי שנה כ-1,500 אנשים נפטרים ממנה. המחלה היא קטלנית כל כך מכיוון שמרגע שהיא שלחה גרורות, קשה מאוד לעצור את ההתקדמות שלה, ולכן חשוב מאוד לאבחן את המחלה כמה שיותר מוקדם.

לצורך כך קיימות כיום בשוק בדיקות סקר המיועדות לכלל האוכלוסייה מגיל 50 או לאוכלוסיות בסיכון מגיל צעיר יותר.

יותר מ-200 מחקרים חדשים בנושא סרטן המעי הגס מצאו כי איתור המוטציות הגנטיות הגורמות למחלה להתפרץ, יוכל להביא לפיתוח של תרופות חדשות וקטלניות עבור הגידולים הסרטניים שיוכלו להשמיד אותם ולהביא לריפוי מהמחלה.

הסרטן כמחלה גנטית

החוקרים והמדענים העוסקים בחקר הסרטן מתמקדים בשנים האחרונות יותר ויותר לא במיקום הסרטן- מעי גס, שד, עור ואחרים, אלא במנגנונים הגנטיים והמולקולאריים שגורמי לו להיווצר.

כל אחד מתאי גופנו נמצא תחת בקרה מסוימת שאומרת לו מתי עליו להתחלק, מתי עליו להפסיק להתחלק ומתי הגיע זמנו למות. כאשר מתרחשת מוטציה (שינוי גנטי) באחד מאותם מנגנוני בקרה, הויסות על מעגל חלוקת התא יוצא משליטה. מצבים אלה הם שמביאים להתחלקות בלתי נשלטת של תאים שסופה הוא יצירה של גידול.

המדענים מאמנים כי העתיד בריפוי סרטן בכלל וסרטן המעי הגס בפרט טמון באיתור המוטציה שגורמת לכל סרטן להתפתח. איתור המוטציה יאפשר פיתוח של תרופה שתהייה מוכוונת באופן בלעדי אליה, כך שיעילות הטיפול תהייה גדולה בהרבה ותופעות הלוואי שלה תהיינה מזעריות.

מחקר על סרטן המעי הגס

בתחילת חודש יולי פורסם בעיתון המדעי הנחשב Nature מאמר המתאר מחקר בנושא סרטן המעי הגס, שצפוי לגרור אחריו גל של מחקרים נוספים המתייחסים לנושא וצפויים לעורר שינוי גדול בדרך בה אנו מטפלים בסרטן המעי הגס.

המחקר ממומן ע"י מכון המחקר האמריקאי לסרטן ופרויקט הגנום האנושי. לצורך המחקר בחנו החוקרים 224 גידולים שונים שמקורם במעי הגס או בגרורות של סרטן המעי הגס.

החוקרים דגמו את הגידולים ובדקו, ברמה המולקולארית, מהם השינויים והמוטציות הגנטיות שהתרחשו בכל אחד מהם וגרמו להופעה של הסרטן.

לאחר ביצוע המחקר ניתן לומר כי אנו יודעים הרבה יותר על המנגנונים הגנטיים שמעורבים בתהליכי יצירה של סרטן, אבל הדרך למציאת תרופה שתתבסס על מנגנונים אלה היא עוד ארוכה, ונכון לעכשיו הטיפולים נשארים אותם טיפולים שהיו.

המחקר התבצע ברובו על-ידי חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד שבארה"ב. אחד הממצאים המעניינים שחוקרים אלה מצאו הוא שב-5% מגידולי המעי הגס נמצאה מוטציה בשם ERBB2.

מוטציה זו נמצאת גם בגידולים של סרטן השד וגידולים אלה מגיבים היטב לתרופה בשם "הרצפטין". החוקרים רוצים כעת לתכנן מחקר בו יבדקו האם מתן הרצפטין, שהיא תרופה המותווית כיום לטיפול בסרטן השד, לחולי סרטן מעי גס בעלי המוטציה הנ"ל תוכל לשפר את מצבם.

כמו כן, נמצא כי 15% מגידולי המעי הגס מכילים מוטציה בשם BRAF שנמצאת גם בסרטן עור מסוג מלנומה.

במקרה זה, התרופה המשמשת לטיפול במלנומה כבר נוסתה על חולי סרטן מעי גס אך לא נמצא כי היא מועילה להם.

הממצא המרגש ביותר לדברי החוקרים הוא שככל הנראה לא יהיה צורך למצוא 1000 תרופות שונות ל-1000 מוטציות שונות.

זאת מכיוון שהם הצליחו לגלות מסלול של מוטציות גנטיות מסוימות הנקרא WNT שנמצאו בו מוטציות בקרב 95% מהגידולים שנבדקו במחקר.

מספיק יהיה למצוא מספר תרופות המתערבות במסלול זה בכדי לעזור בריפוי של סרטן המעי הגס.

החוקרים מדגישים כי יידרשו עוד שנים רבות מלאות במחקרים בכדי להגיע לתוצאות שיעבדו בשטח, אולם אין ספק כי מחקר זה מהווה כר טוב ויציב להתפתחות המחקר בנושא.

דילוג לתוכן