המעי הגס הוא החלק האחרון במערכת העיכול שאמור לאסוף אליו את שאריות האוכל מהמעי הדק והקיבה וללקט מהן את המלחים והנוזלים, לפני שהן נפלטות החוצה דרך פי הטבעת. אורכו של המעי הגס הוא מטר וחצי, הוא ממוקם באזור הבטן ומחולק למספר חלקים.

במעי הגס יכולות להתפתח בעיות שונות ובהן גידול סרטני. סרטן המעי הגס הוא מונח המתייחס להופעת גידולים סרטניים בתוספתן, בחלחולת ובמעי הגס.

חשיבות האבחון המוקדם

רשלנות רפואית באבחון סרטן המעי הגס עלולה להוות סכנה של ממש. סרטן זה הוא אחת המחלות הממאירות השכיחות בישראל ובין גורמי המוות המובילים במדינות המערב.

הסיכון לחלות במחלה גדל עם הגיל החל מהעשורים הרביעי והחמישי לחיים. בדומה גם מחלות דלקתיות של המעי כדוגמת קוליטיס או קרוהן מעלות את הסיכון לחלות במחלה. מלבד זאת, היסטוריה משפחתית היא גורם סיכון משמעותי נוסף.

בדומה, לא רק שסרטן זה ניתן לאבחון בשלב מוקדם יחסית אלא שאבחון שלו בשלבים ההתחלתיים מעלה באופן משמעותי את סיכויי השרידות של המטופל.

רשלנות רפואית שכיחה באבחון סרטן המעי הגס היא אבחון מאוחר או מוטעה של המחלה. פעמים רבות החולה לא מרגיש סימנים כלשהם בשלבים המוקדמים ולכן החל מגיל 50 קיימת המלצה לביצוע בדיקות שיכולות להעיד על התפתחות פתולוגית.

יחד עם זאת הסימפטומים שכן יכולים להופיע כוללים שינויים בעקביות, באיכות או בתדירות הצואה, צואה דמית, שחורה, עם ריר. כאבי בטן ותסמינים נוספים יכולים להופיע עם התקדמות המחלה.

הבדיקות המשמשות לאבחון סרטן המעי הגס הן בדיקה לגילוי דם סמוי, בדיקה ידנית של פי הטבעת ובדיקות קולונוסקופיה או סיגמואנדוסקופיה. קולונוסקופיה היא בדיקה בה מוכנס צינור גמיש עם מצלמה למעי הגס כדי לבחון את הדופן הפנימית שלו ולזהות בעיות בה. סיגמו אנדוסקופיה היא בדיקת קולונוסקופיה שבה נבדק רק חלק קטן מהמעי הגס.

הגשת תביעה

במקרה של חשד לרשלנות באבחון המעי הגס כדאי לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית כדי שיבדוק האם בנסיבות המקרה התגבשה עילת תביעה.

התביעה תוגש לבית המשפט בעל הסמכות המקומית והעניינית הרלבנטית בהתאם לסעד המבוקש. סכום הפיצויים צריך להתבסס על חוות דעת של רופא מומחה בתחום הגסטרואנטרולוגיה שתוגש לבית המשפט יחד עם כתב התביעה. במקרים בהם הסכום עולה על מליון וחצי שקלים ידון בתביעה בית המשפט המחוזי.

פסיקה

ת"א 1098/04 צ'ירגייב נ' מכבי שירותי בריאות- תביעה שהוגשה על ידי קרובי מנוחה של המשפחה בעניין איחור באבחון סרטן המעי הגס אצלה.

המנוחה התלוננה במשך חודש על עצירות ודימום ולכן פנתה לרופאה באמצע חודש אפריל 2000 שבדקה אותה ובשל העובדה שבבדיקה הידנית לא נמצא דם טרי, היא המליצה לה על נרות ודיאטה עשירה בסיבים.

בתחילת חודש מאי 2000 פנתה המנוחה למרפאת קופת החולים ונבדקה על ידי רופאה אחרת שהפנתה אותה לבדיקות מעבדה בשל התלונות.

בדיקת המעבדה הראתה רמה נמוכה מעט של המוגלובין והיא המשיכה לפנות עם תלונות דומות לקופת החולים.

באוגוסט 2000 נבדקה המנוחה שוב וניתנה לה תרופה לעצירות והפניה נוספת לבדיקות. בחודש נובמבר היא הופנתה לגסטרואנטרולוג שביצע בדיקת קולונוסקופיה שהראתה גידול סרטני במעי הגס בשלב מתקדם.

כבוד השופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב הגברת רות רונן קובעת שהרופאה השנייה אליה הגיעה המנוחה התרשלה כאשר לא הפנתה את המנוחה לבדיקת קולונוסקופיה בפעם הראשונה שהיא הופיעה אצלה במרפאה.

בהתאם לקביעת המומחה הרפואי היא קובעת שאחוז הפיצוי לתובעים יעמוד על 36% בשל אובדן סיכויי ההחלמה וסכום הפיצויים יעמוד בסך הכל על 902,481 שקלים.

דילוג לתוכן