השינויים שעוברים על המעי הגס בזמן נוכחות של תהליך ממאיר משפיעים גם על הצואה, וגורמים לשינויים בהרגלי היציאות ושינויים בהרכב הצואה עצמה.

על סמך השינויים בצואה ניתן להעריך את מצב הגידול ואף את מיקומו ופעמים רבות תיאור מדויק של השינויים בצואה יכול לעזור בהתקדמות האבחנה.

חשוב לזכור שהופעת הסימנים בסרטן המעי הגס היא מאוחרת, וכאשר מופיעים שינויים בצואה ככל הנראה מדובר בשלב מתקדם של המחלה.

הופעת השינויים בהתאם למיקום הגידול

מיקום הגידול משפיע באופן משמעותי על הופעת הסימנים של סרטן המעי הגס, ובין היתר גורם להבדלים בשינויים הנגרמים בצואה. קיים הבדל בשינויים בגלל המרחק האנטומי בין מיקום הפתולוגיה ופי הטבעת וכמו כן בשל הפעילות הפיזיולוגית השונה בחלקי מערכת העיכול.

שינויים בתדירות היציאות

גידולים במעי הגס עלולים גם להשפיע על שינויים בתדירות היציאות, ויכולים לגרום להופעה של שלשולים או עצירות.

ברוב המקרים גידול בחלק השמאלי של המעי הגס וברקטום גורמים לשינויים בתדירות היציאות ואף מביאים לתכיפות יתר בהליכה לשירותים.

האבחנה המבדלת של שינויים ביציאות ארוכה ומורכבת, אך בכל מקרה מחייבת בירור מעמיק על מנת לגלות את מקור השינויים ולטפל בו אם ניתן. ולכן, במידה ואתם מרגישים שינויים בתדירות היציאות שנמשכים זמן רב ולא מוקלים, חשוב מאוד להגיע אל רופא המשפחה על מנת לברר את העניין ולטפל בבעיה.

איך מגדירים שינויים בתדירות היציאות?

אחד הקשיים הגדולים עבור רופא ומטופל הוא להבין האם באמת קיים שינוי בתדירות היציאות.

שינויים בהרגלי היציאות מוגדרים כשינוי של המצב הנורמלי אליו התרגל האדם במהלך חייו. לדוגמא, עבור אדם שרגיל ליציאה אחת ביום, הופעה של 3 יציאות ביום ייחשבו כשינויים, אך אצל אדם אחר שרגיל ל-3 יציאות ביום, מספר כזה לא יעיד על שינוי. ולכן, כאשר מרגישים הבדל משמעותי ממה שרגילים מבחינת תדירות היציאות יש לייחס לכך חשיבות ולהעמיק את הבירור.

אילו שינויים בצואה צריכים להדאיג מפני סרטן המעי הגס?

שינויים בתדירות היציאות או בצואה עצמה מאפיינים מצבים רפואיים רבים, ולא תמיד מאפיינים את סרטן המעי הגס.

עם זאת, שינויים בצואה ובתדירות היציאות הם דבר מטריד, וכאשר מופיעים שינויים ממושכים וללא הקלה חשוב להגיע אל רופא המשפחה על מנת להעריך את המצב. השינויים המדאיגים בצואה שמאפיינים גם את סרטן המעי הגס הם:

במידה וסימנים אלה המתארים שינויים בצואה מתלווים לתחושה כללית רעה, עייפות ממושכת וכאבי בטן בלתי פוסקים חשוב לפנות אל רופא המשפחה מחשד לסרטן המעי הגס.

דילוג לתוכן