סרטן המעי הגס הינו אחד מהסוגים הנפוצים יותר של מחלת הסרטן. לאחרונה דווח כי נמצאה דרך שעשויה לשפר את תוצאותייתכן ושינוי בתמהיל הטיפולי לחולי סרטן המעי הגס יאריך את חייהם של החולים הטיפולים המקובלים. על פי הנתונים וההסברים, נראה כי אפשרי ששינויים מסוימים בתמהיל הטיפול יוכל להאריך בצורה משמעותית את חייהם של החולים.
יותר מ-3000 חולים מאובחנים מדי שנה בסרטן המעי הגס בארץ. מעבר לכך, זוהי אחת מהצורות היותר קשות של המחלה. שיעור התמותה יחסית גבוה אולם כאמור, הפעם אנו מבקשים להביא נתונים חשובים, מעודדים ואופטימיים.

לחיות יותר, ויותר טוב

לפני שנספר על התגלית החשובה, כדאי להניח על השולחן את השורה התחתונה. לפי הממצא שהתגלה, אם יבוצע שינוי מסוים בתמהיל הטיפולים של חולי סרטן המעי הגס, הם יוכלו להאריך חיים הרבה יותר. מעל ומעבר לציפיות ולהערכות שהיו מקובלות עד כה. ככל הנראה, אפשרי כי תוחלת החיים הצפויה תגיע לעד פי שניים מכפי שהדבר קורה כיום באחוז גבוה מהמקרים. הממצאים הינם כה דרמטיים עד שיצאה הודעה מטעם רופאים בכירים כי ישנה כוונה להתוות אופי טיפול מוצלח ונכון יותר התואם לממצאים. חוקר ישראלי בכיר מדווח כי הממצא הדרמטי מגלה כי יש משמעות רבה לסדר שבו ניתן הטיפול. אם למטופל ניתנים תכשירים תרופתיים בסדר הלא נכון, יעילות הטיפול תרד באופן דרמטי. פעולה בסדר דברים הפוך תביא לשינוי עצום, לטובה.

טיפול כימי לצד טיפול ביולוגי בסדר הנכון

בשנים האחרונות עולה לכותרות הטיפול הביולוגי. תרופות וחומרים שמעוררים את מערכת החיסון ומשפרים את יכולתו של הגוף או של גורמים ביולוגיים חיצוניים להילחם בסרטן אכן מעוררים תקווה רבה. יחד עם זאת, טיפולים כימיים בחולי סרטן המעי הגס (כימותרפיה) מהווים עדיין חלק חשוב מכל פרוטוקול טיפולי כמעט. כלומר, שיעור גדול מבין החולים יקבל זה לצד זה, הן טיפול כימי והן טיפול ביולוגי. למעשה, מקובל לתת לחולה קודם כל תכשיר כימותרפי ולאחר מכן טיפול ביולוגי או להפך (כלומר לא בדיוק באותו הזמן).

עד כה, התנהל וויכוח ער והיו אי הסכמות האם יש או אין משמעות לסדר הטיפול. חלק מהרופאים סברו כך ואחרים להפך. וכעת, הפרופ' דן אדרקה משיבא מספר על התגלית המשמעותית. התגלה במחקר מהו סדר הטיפול שיכול להביא להארכת תוחלת החיים בצורה משמעותית. כלומר, גם חולי סרטן עם גרורות, שיקבלו בדיוק את אותן התרופות ואת אותם סוגי טיפולים אך בסדר הנכון, יוכל לחיות שנה או שנתיים ויותר ביחס לאחרים.

איך קורה שטיפול הנחשב ליעיל הופך לקטלני בנסיבות מסוימות?

מקובל מאוד לראות תרופות או טיפולים בסרטן כ"מועילים" או כ"לא מועילים". אולם נמצא כי גם לסדר מתן הטיפול יש הרבה משמעות. לדוגמא, טיפול ביולוגי שנחשב ליעיל למדי עלול לאבד את השפעתו אם יינתן לאחר טיפול כימותרפי מסוים (או להפך). תרופה או טיפול שעלולים להשפיע באופן לא רצוי על הגוף או על מערכת החיסון, עלולים גם לגרום לתאי הסרטן להפוך לעמידים יותר, כנגד טיפולים מסוימים.

במחקר, נבדקו חולים לא רק לפי חומרת המחלה אלא גם לפי מאפיינים נוספים. למשל, מיקום הגידול או ההרכב שלו. החוקרים הצליחו להגדיר, מתוך כמה סוגים של תרופות (למשל אבסטין) ופרוטוקולי טיפול בכימו', איזה טיפול ישיג את התוצאות הטובות יותר עבור החולה. במחקר הצליחו להשיג את הארכת תוחלת החיים של חלק מהחולים, על ידי תזמון נכון של הטיפול, אפילו ב-3 שנים ויותר. התאמת הטיפול למטופל ותזמון מתן הטיפול, אם כן, מהווים בשורות מהפכניות וחשובות.

דילוג לתוכן