שמן קוקוסשמן קוקוס הוא אחד המקורות הטבעיים העשירים ביותר בשרשרת בינונית של טריגליצרידים, או חומצות שומן (MCTS). שרשרת חומצות שומן קטנות אלו מכילות תכונות מיקרוביאליות, ורכיבים זהים לרכיבים הנמצאים בחלב אם.

שרשרת חומצות שומן אלו הוכחו כסופגות במהירות ובקלות רבה רכיבים במערכת העיכול, בהשוואה לחומצות שומן המצויות בשומנים אחרים, כגון שמנים צמחיים. למעשה, מחקרים מראים כיום כי חומצות שומן של שמנים רב בלתי רוויים כמו סויה, תירס ושמנים צמחיים אחרים הם שמנים מזיקים ביותר עבור אנשים הסובלים מבעיות מעיים כמו מחלת קרוהן, היות והם מגבירים דלקת.

שמן קוקוס עשיר בוויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו, המסייעות בשיפור תסמינים הקשורים בהפרעות עיכול, חיידקים, זיהומים פטרייתיים ווירוסים. הרפואה המודרנית החלה לנצל את השימוש בשמן קוקוס בשל תכונותיו הרפואיות.

ממצאי מחקרים בנושא שמן קוקוס ובריאות תאי המעיים

מחקר שנערך בשנת 2009 בספרד הוכיח ששמן חמניות, לעומת שמן קוקוס, בבדיקה על עכברים, בריא יותר למעיים. העכברים שהוזנו בתזונת שמן קוקוס הפחיתו קוליטיס ודלקת מעיים, והממצאים מציעים תקווה טיפולית עבור אנשים הסובלים ממחלות מעיים.

יכולת שמן קוקוס לסייע להזנת תאים מתבטא גם במחקר שנערך בבלגיה בשנת 2002. מחקר זה השווה את שיעור ספיגת ויטמין E בנוסחאות בלעדיות או בנוסחאות המשולבות עם חמישים אחוזי שמן קוקוס.

התוצאות הראו כי השילוב מכפיל את התפקוד הבריא של תאי המעיים, ולכן הסובלים מהפרעות עיכול כגון מחלת קרוהן חווים תוצאות חיוביות ביותר בעקבות צריכת שמן קוקוס, בשל היתרונות הבריאותיים של השמן עצמו, ובשל חומצות השומן הנמצאות בו, המסייעות לספיגת חומרים מזינים גם ממזונות אחרים.

ניקוי המעי הגס

קוקוס עשיר בסיבים תזונתיים, ונבדל מסוגי מזון אחרים בכ שהוא מורכב ברובו משרשרת חומצות שומן בינוניות, שהוכחו בשיפור ספיגת רכיבי מזון ומניעת זיהומים טפיליים. התכונות המיקרוביאליות שלו מונעות אף צמיחת יתר של חיידקים רעים תוך הותרת החיידקים הטובים ללא פגע, וחיסול זיהומים פטרייתיים כגון קנדידה. הם בונים מחדש את איזון מערכת העיכול ומקדמים את בריאות המעי הגס.

רופאים רבים המבקשים פתרונות הולמים למטרות ניקוי רעלים, וסילוק פסולת רעילה וחיידקים רעים מהגוף וממערכת העיכול, מוצאים מעט מאוד תשובות מבוססות ראיות מדעיות התומכות או שוללות את הטבות ניקוי המעי הגס.

נושא זה נחשב כתחום המומחיות של הרפואה האלטרנטיבית, כשמומחי טיפול טבעי מבינים את יעילות שמן הקוקוס לניקוי המעי הגס והסרת פסולת ורעלים ממערכת העיכול, תוך ריפוי והזנת התאים הסובבים את הרקמות והאיברים.

הקלת הפרעות עיכול

בנוסף לניקוי המעי הגס, שמן קוקוס מנטרל הפרעות עיכול המבוססות על חוסרים תזונתיים נפוצים במחלות מעי דלקתיות. מחלת קרוהן מתחילה במעי ועלולה להתפשט ברכבי המעיים. דלקת המחלה מגרה את מערכת העיכול, וגורמת לכיבים, פיסטולה, דלקות ושלשולים.

מספר תסמיני המחלה עלולים להוביל להפרעות עיכול ובעיות ספיגה המובילות לחסרים תזונתיים. אנשים הסובלים ממחלות מעיים ותסמונת מעי רגיז, מדווחים על הקלת התסמינים עם אכילת עוגיות המכילות שמן קוקוס.

שמן קוקוס קל לעיכול, מה שהופך אותו לשימושי לאנשים הסובלים מקשיי עיכול וספיגה. תהליך עיכול הטריגליצרידים מתחיל עם יצירת מגע עם מיצי רוק בקיבה. השמן מציב פחות עומס על הלבלב ומערכת העיכול, ומונע חדירת זיהומים טפיליים העלולים לגרום אף לבעיות עיכול וליקויים בספיגת מינרלים. ניקוי המעי הגס עם שמן קוקוס מסייע בשחזור תזונה אבודה.

דילוג לתוכן