חולים סופניים החולים בסרטן המעי הגס יכולים אולי לשאוב אופטימיות זהירה מתרופה חדשה שמיוצרת ע"י חברת באייר ומיועדת עבור חולים בסרטן המעי הגס שתרופות כימיות וביולוגיות כבר לא עוזרות להם.

מחקרים שנערכו על התרופה החדשה מצביעים על כך שהיא מאריכה באופן מובהק את חייהם של החולים וממצאים אלה הביאו להכנסה של התרופה אל תוך מסלול מואץ לאישור התרופה ושיווקה על-ידי ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקני).

על סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הינו אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בעולם. מידי שנה מאובחנים למעלה מ-3500 איש במדינת ישראל כחולים בסוג סרטן זה. הוא תוקף גם גברים וגם נשים אולם שיעור הגברים החולים הוא גבוה יותר משיעור הנשים החולות.

מדובר בסוג הסרטן השלישי בשכיחותו בארץ באופן וכללי והוא מדורג במקום השני מבחינת הקטלניות שלו- גילוי מאוחר של סוג סרטן זה מקשה מאוד על הטיפול בו. לסרטן יש נטייה לשלוח גרורות שהופכות את הטיפול למאתגר.

בשלבים מאוחרים של המחלה נדיר מאוד שניתן להגיע לריפוי מלא על אף השימוש בתרופות כימותרפיות וביולוגיות מתקדמות. הטיפול כיום מתמקד בשלבים אלה בעיקר בהקלה על הסבל של החולה ובהארכת חייו ככל שניתן.

יתרונות התרופה החדשה

כאמור, ההתמקדות בטיפול בחולה סרטן מעי גס שנמצא בשלבי המחלה הסופניים היא דו מישורית: מחד קיים רצון להקל כמה שיותר על הסבל שלו ומאידך קיים רצון להשאירו בחיים כמה שרק ניתן.

תרופה חדשה בשם סטיבגרה (או בשמה הרפואי Regorafenib) הצליחה לאריך באופן מובהק במספר חודשים את תוחלת החיים של חולי סרטן עם מחלה סופנית.

תוצאות הניסוי היו כל כך טובות שה-FDA המליץ לתת את התרופה גם לנבדקים שלא קיבלו אותה ולהאיץ את הפיתוח שלה בכדי שניתן יהיה לתת לה אישור לשיווק נרחב יותר.

ממצאי המחקר אודות התרופה החדשה הוצגו לאחרונה בכנס שנערך בברצלונה וכעת מחפשים החוקרים נבדקים מרחבי העולם, כולל ישראל, הסובלים מסרטן במעי הגס שהוגדר כסופני ומתאימים להשתתף במחקר שבודק את יעילות התרופה בצורה נרחבת יותר, לפני שניתן יהיה להוציא אותה לשיווק.

החומר הפעיל בתרופה סטיבגרה שניתנת בצורה של כדורים לבליעה, נקרא רגורפניב, והוא פועל על הגידול הסרטני במספר מישורים: ראשית הוא מפריע לצמיחת כלי הדם המזינים את הגידול ובכך מונע ממנו אספקה של חמצן וחומרים חיוניים נוספים- דבר שגורם לגידול "להיחנק".

בנוסף התרופה פוגעת באופן ישיר בתאים הסרטניים עצמם והן בתאי התמך הסובבים אותם ומספקים להם הגנה. שילוב של שלושת גורמים אלו הופך את התרופה ליעילה ביותר בהאטת קצב ההתפשטות של סרטן סופני.

בשלבים הקליניים של המחקר בתרופה היא נבדקה על כ-460 חולי סרטן מעי גס שהוגדרו כסופניים ברחבי העולם. 20 מתוך החולים היו ישראלים שקיבלו את הטיפול בבתי החולים איכילוב, בילינסון, רמב"ם והדסה עין כרם.

במסגרת המחקר כמו כל ניסוי קליני אחר חולקו הנבדקים לשתי קבוצות כאשר אחת קיבלה את הטיפול האמיתי והשנייה קיבלה טיפול דמה לצורך השוואה.

התוצאות הראשוניות של המחקר הראו כי התרופה מצליחה להאריך את חייהם של אלה שקיבלו אותה במספר שבועות עד מספר חודשים, כאשר המשך הממוצע של הארכת החיים עומד על 6.4 חודשים, זאת לעומת 5 חודשים בלבד ללא התרופה. תוצאות אלה הביאו להנחיה של ה-FDA לתת את התרופה גם לנבדקים שהיו בקבוצת הביקורת.

כיום התרופה נמצאת במסלול מואץ לקבל אישור על-ידי ה-FDA. הליך זה צפוי להימשך כשישה חודשים ולעת עתה ניתנת אפשרות לחולים המתאימים לקטגוריית המחקר להצטרף אליו באחד מבתי החולים איכילוב, בילינסון, רמב"ם או הדסה עין כרם. יש לפנות לאונקולוג המטפל בכדי לבדוק התאמה לצורך השתתפות במחקר.

דילוג לתוכן