פשוט מדהים – במחקר חדש התגלה שתרופה נפוצה לטיפול במחלת שגדון יעילה במלחמה נגד סרטן המעי הגס. עולם הרפואהמדהים: נמצא כי תרופה נגד שגדון יעילה במלחמה בסרטן המעי הגס המתפתח מגלה תרופות חדשות כל הזמן, ולעיתים אף מתגלות תרופות למחלה מסוימות כיעילות לטיפול גם במחלה אחרת.

מה זה מחלת שגדון? מהו סרטן המעי הגס? מה התרחש במחקר שנעשה ואיך התרופה נגד שגדון יעילה במחלמה נגד סרטן המעי הגס? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא.

מהו שגדון?

בעבר מחלת שגדון נקראה פודגרה וכיום היא מוכרת גם בשם – מחלת גאוט, התחום הרפואי הוא תחום הרפואה הפנימית. מחלת שיגדון היא למעשה דלקת מפרקים אשר מתרחשת עקב רמות חומצת שתן גבוהות בדם באופן עקבי, מצב זה קרוי גם היפראוריצמיה.  לרמות חומצת השתן יש נטייה להתגבש וכן לשקוע ברקמות רכות. הנזק שגורמת המחלה לא מורגש באופן מיידי אלא לאחר שנים כאשר הנזק מצטבר. במשך השנים האדם חולה במחלת שיגדון, מצטברת החומצה במפרקים ומכך נוצרות גם דלקות במפרקים. החומצה עשויה גם לפגוע בכליות שם היא עשויה ליצור אבני כליות.

נראה שמחלת שגדון נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים, אולם נשים אחרי גיל המעבר מצמצמות את הפער האחוזי. הסיכון לחלות במחלת שגדון עולה עם הגיל וגם השמנה הינה גורם אשר משפיע מאוד על מחלת השגדון. היא  עשויה לעבור בתורשה וכן להיות מושפעת מיתר לחץ דם ומנטילת תרופות מדללות דם. צריכת אלכוהול היא גם גורם סיכון מאוד חשוב וישנם מחקרים שמראים ששתייה של בירה או ליקרים משפיעה יותר על הסיכוי לחלות בשגדון לעומת שתיית יין.

על סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא סרטן השלישי הנפוץ ביותר והסרטן השני אשר גורם למוות אצל אנשים בעולם המערבי. בסרטן המעי הגס נכללים גידולים סרטניים הנמצאים במעי הגס, בחלחולת ובתוספתן. האבחון של המחלה נעשה על ידי בדיקת קולונוסקופיה ואופן הטיפול הוא בדרך כלל באמצעות ניתוח וברוב המקרים יידרשו גם טיפולים כימותרפייםגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ותרופות חדשות מקטינים את הסיכוי שיעלו סיבוכים מסוג סרטן זה וגם מקטינים את אחוזי התמותה.

לסרטן המעי הגס לרוב לא יהיו תסמינים ולכן סרטן זהו מאוד בעייתי, זו גם הסיבה לכך שארגונים רפואיים ממליצים לבצע סריקה תקופתית של קולונוסקופיה או בדיקת דם סמוי בצואה, בכדי לנסות לאתר את סרטן המעי הגס בזמן. גורמי הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס הם: גיל (ככל שהגיל עולה כך עולה הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס), חיים מערביים (זהו סרטן נפוץ יותר במדינות מערביות מאשר במדינות אפריקה ואסיה) והיסטוריה משפחתית (אם אחד מבני המשפחה חלה בסרטן זה הסיכון לחלות עולה). ישנם גם גורמים סביבתיים, כמו, למשל: אכילה מרובה של בשר אדום או בשר מעובד.

הכירו את התרופה המפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס

מחקר שנעשה בשיתוף פעולה ישראלי אמריקאי מצא כי תרופה פשוטה אשר מיועדת לטיפול במחלת שגדון מסייעת להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

החוקרים שערכו את המחקר עקבו אחר 1,781 חולי גאוט אשר השתמשו בתרופה אלופורינול למשך תקופה של לפחות 5 שנים. החוקרים מצאו שאצל חולים אלו הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס פחת ב-66%.

ד״ר גדי רנרט, מנהל המחקר הישראלי, ציין: ״תרופת האלופורינול פועלת ע"י חסימת פעילות האנזים האחראי לעודף חומצת השתן, במקרה של מחלת השגדון. האנזים גם יוצר חמצון-יתר שנקשר לנזק ב- DNA (גרעין התא) וכתוצאה מכך נקשר לגרימה אפשרית של סרטן. מבחינה זו, התרופה פועלת כאנטי-אוקסידנט (נוגד חמצון), כלומר כמרכיב אחד מבין מרכיבים כימיים רבים המפחיתים או מונעים חמצון בתוך התא, וכך מונעים מהתא והרקמה נזק הנגרם כתוצאה מקיומם של רדיקלים חופשיים בגוף. במחקרים קודמים התמקדו על שימוש באנטי-אוקסידנטים, בעיקר ממקור תזונתי, להפחתת הסיכון לסרטן. מחקר זה מצביע על פוטנציאל לאסטרטגיה חדשה לטיפול תרופתי מונע, הדורשת כמובן מחקר נוסף".

גאווה ישראלית!

מדהים לראות את החוקרים הרפואיים של ארצנו לוקחים חלק פעיל ומשמעותי במחקר של אחת המחלות הקשות ביותר שאנחנו מכירים כיום. המחקר שנערך מביא לאפשרויות מחקר נוספות אשר, בתקווה, יוכלו להפחית את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס.

דילוג לתוכן