סרטן המעי הגס הינו מחלה מאוד נפוצה בישראל, הן בקרב גברים והן בקרב נשים. זהו סוג של סרטן ממאיר אשר הטיפול העיקרי בו שיקום בבית לאחר ניתוח בסרטן המעי הגסכולל ניתוח להסרת הגידול, ולרוב הגישה היא שלא ניתן להחלים ללא התהליך הניתוחי בניגוד לסוגי סרטן אחרים בהם לרוב הטיפול יהיה כימותרפיה או הקרנות או השילוב שלהם.

מהו סרטן המעי הגס? וכיצד הוא מאובחן?

סרטן המעי הגס הוא מחלה ממארת אשר בישראל נמצאת במקום השני בשכיחותה, גילוי מוקדם שלה מאפשר להגיע לריפוי בקרב 90% מהמאובחנים. זהו סרטן אשר ניתן למניעה על ידי רפואה מונעת, זאת אומרת בדיקות רפואיות סדירות כולל קולונוסקופיה ובדיקה לדם סמוי בצואה, בדיקות המבוצעות באופן סדיר כל שנה, כאשר קולונוסקופיה כוללת כריתה של פוליפים הנמצאים במצב טרום סרטני עוד טרם הפיכתם לממאירים.

המחלה לרוב מאובחנת בקרב אנשים מעל גיל 65 על ידי בדיקות וביופסיה, וישנם מספר גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי לחלות במחלה כמו למשל היסטוריה משפחתית, גידולים קודמים במעי, מוטציות גנטיות, אורח חיים, השמנת יתר, תזונה דלה בפירות וירקות, מחלות דלקתיות של המעי, עישון ושתיית אלכוהול. מיקום הגידול משפיע על הופעת התסמינים שכוללים בין היתר דם בצואה, פעילות מעיים לא שגרתית, התכווצויות של הבטן ותחושת אי נוחות, ירידה במשקל, פיסטולה, חולשה ותחושה כללית לא טובה.

כיצד מטפלים בסרטן המעי הגס?

כפי שכבר ציינו לאבחון מוקדם חשיבות רבה אך במידה ולא בוצע אבחון מוקדם והתגלה כי האדם חולה בסרטן המעי הגס לרוב הקו הראשון בטיפול הינו ניתוח להוצאת הגידול כולל בלוטות הלימפה הנמצאות באזור בו נמצא הגידול. השלב הבא לאחר הניתוח הינה מתן טיפול כימותרפי כטיפול משלים בעיקר כטיפול מונע, זה ניתן לרוב לאנשים אשר הגידול שלהם התפשט כולל לבלוטות באזור.

צד כך ניתנת המלצה על אורח חיים בריא כמו הימנעות מעישון ושתיה של משקאות אלכוהוליים. בשנים האחרונות התפתח גם טיפול ביולוגי אך זהו עדיין אינו מספיק נפוץ ועדיין הקו הראשון לטיפול בסרטן יהיה ניתוח בשילוב הקרנות וכימותרפיה, במקרים בהם הסרטן אכן שלח גרורות וההתפשט בגוף. הניתוח יכול להיות חלקי או מלא, זאת אומרת הסרה של חלק מהמעי או הסרה של המעי, והרקטום ויכול אף להגיע למצב של כריתה הכוללת גם את פי הטבעת והשרירים הטבעתיים. הוא מבוצע בהרדמה מלאה ונמשך מספר שעות, תוך ימים ובהנחה שהכל בסדר האדם משתחרר לביתו שם ממשיך בתהליך השיקום וההחלמה.

כיצד נערך שיקום בבית לאחר הניתוח?

ככל שהניתוח מורכב יותר וכולל כריה רחבה יותר כך תהליך ההחלמה יהיה לרוב ארוך ומאתגר יותר. ההמלצה היא לקחת חופשת מחלה של לפחות כחודש ואם אפשר אפילו יותר אך במידה ויש שיפור מהיר אפשר לקצרה מעט. חשוב להקפיד על הימנעות ממאמץ פיזי כולל קיום יחסי מין ולוותר על נהיגה במידה והאדם סובל מעייפות, חולשה או סחרחורות. שמירה על אזור החתכים נקי ויבש. במהלך תקופת השיקום עדיין יש סיכוי לכאבים אשר יפחתו ככל שיעבור הזמן, במידה והכאבים עוצמתיים יש ליטול משככי כאבים. הקפדה על תזונה אשר תסייע לפעילות מעיים תקינה ותמנע עצירות וחוסר נוחות בבטן. ניתן להתקלח ללא מגבלה מיוחדת, חבישה של המקום אינה הכרחית אלא אם ישנן הפרשות שונות מחתך הניתוח. כמובן שבכל מצב של חום, אודם, הפרשות או נפיחות באזור הניתוח יש לפנות לרופא או לבית החולים בהקדם. לאחר כשבועיים ממועד הניתוח תתקיים ביקורת והוצאת תפרים.

דילוג לתוכן