עם כל ההתפתחות של הרפואה המודרנית, יש עדיין מחלות שהאדם לא מצא להן מרפא. סרטן המעי הגס הוא ללא ספק אחתקיטרודה, תרופה אימונותרפית חדשה לסרטן המעי הגס המורכבות שבהן. זהו הסרטן השני בשכיחותו, הן אצל גברים והן בקרב נשים, וגורם התמותה השני. עם זאת באמצעות אבחון מוקדם של המחלה, ומציאת טיפול יעיל בה, אפשר להגדיל משמעותית את אחוזי ההצלחה.

לאחרונה שמענו על מחקר שעשוי לעורר תקווה רבה בקרב חולי הסרטן החמור הזה – מחקר שהראה שתקופה בשם קיטרודה (Pembrolizumab) עשוי להקל מאוד על החולים ואולי אפילו לסייע בבלימת הסרטן. הנה כל מה שחשוב לדעת עליה ועל המחקרים שבוצעו על מנת לראות את יעילותה בתרחישים שונים.

קיטורדה – תרופה ביולוגית חדשה ומבטיחה

המחקר אליו נתייחס בכתבה הנוכחית שם לו למטרה לבדוק את יעילותה של התרופה הביולוגית החדשה קיטרודה בהתמודדות עם סוגי סרטן שונים. אוכלוסיית המחקר כללה חולים בסוגים שונים של סרטן, שהמכנה המשותף להם הוא חוסר התגובה שלהם לטיפולים אחרים.

החוקרים מצאו כי בכוחה החיובי של הקיטורדה לשפר באופן קליני את מצבם של חולי הסרטן, או אפילו להביא לעיכוב ולבלימה של המחלה. ברמה הפרטנית יותר התוצאות הראו כי הנסיגה המשמעותית חלה בקרב לא פחות מכ-40% מהחולים. כמעט בכל המקרים התרופה עיכבה את התקדמות המחלה, במידה מסוימת. בעקבות התוצאות המרשימות, ועל רקע העובדה שהאדם מחפש בנרות פתרונות שישפרו את ההתמודדות שלו עם הסרטן, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה באופן מזורז יחסית לטיפול בכ-15 גידולים – כולל סרטן המעי הגס והדק.

ב-2019 נכנסה קיטרודה לראשונה לסל התרופות בישראל, כך שאנשים שנמצאו מתאימים עשויים לקבל טיפולים בה ללא עלות או במחיר מופחת (כדי לסבר את הדעת, העלות השנתית של טיפול באמצעות התרופה מוערכת בכ-150,000 ש"ח לפחות). עם זאת יש צורך בבדיקת התאמה שתבחן עד כמה אדם מסוים יכול להיות מטופל באמצעות התרופה, כך שהתרופה אינה מאושרת לכל חולה סרטן המעי הגס באשר הוא.

כיצד קיטרודה עובדת?

המחקר המדובר, שנערך על ידי חברת Merck, הראה כי בכוחה של התרופה לכווץ גידולים סרטניים שתקפו את המעי הגס בחלק מהמקרים: מדובר בחולים אצלם אובחן פגם גנטי מסוג Mismatch Repair Deficiency. הסובלים מסרטן מהסוג הזה נוטים לחוות פגמים רבים אפילו בהשוואה לסוגי סרטן "רגילים", עקב העובדה שהפגם הגנטי פוגע ביכולת של התאים להתמודד עם חוסר ההתאמה בתאים או עם בעיות גנטיות.

החוקרים ראו כי בקרב שמונה מבין 13 החולים, אצלם אובחן סרטן המעי הגס ביחד עם אותה מוטציה גנטית, התרופה תרמה לכיווצו של הגידול הסרטני – ובכך לעכב את התקדמות המחלה או אפילו לבלום אותה. חשוב לציין שמנגד, בקרב חולי הסרטן שלא הופיעה אצלם אותה מוטציה גנטית, לא הייתה השפעה של התרופה על גודלו של הגידול הסרטני.

בעקבות ממצאים מהסוג הזה, ההנחה היא שהטיפול בתרופה יהיה אפשרי רק עבור חולים בסרטן המעי הגס אצלם מופיעים אותם מאפיינים ביולוגיים. עדיין אין תמימות דעים לגבי יעילותה של התרופה בכל אחד מהמקרים, ושכיחות השימוש בה היא נמוכה. אולם ייתכן מאוד שבשנים האחרונות נדע יותר על יתרונות השימוש בתרופה, שעשויה להיות חלק לגיטימי בהתמודדות עם האדם עם המחלה הקשה הזו.

מקורות ולקריאה נוספת:
Pembrolizumab – Chemocare
Keytruda (Pembrolizumab) Powder – FDA

דילוג לתוכן