מחקר על תרופת TAS-102סרטן מעי גס הוא הסרטן השלישי בשכיחותו בעולם. בישראל שיעור התחלואה נמצא בטווח של 30-50 חולים למאה אלף, כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב גברים.

ריבוי המקרים שנצפה בשנים האחרונות נקשר ברובו לאורח החיים המערבי ולהרגלי התזונה. אצל חלק מהחולים נמצאה השפעה גנטית המגבירה את הסיכון לחלות במחלה. כיום הטיפול מותאם לסוג הגידול, למיקומו המדוייק, לשלב המחלה ולנוכחות של גרורות. שיטות הטיפול העיקריות הן ניתוח אשר במהלכו מתבצעת כריתה של חלקים מהמעי, כימותרפיה ותרופות.

בכמחצית מחולי סרטן המעי הגס מאובחנות גרורות ורבים מהם אינם מגיבים לטיפולים סטנדרטיים. מחקר חדש שנערך על ידי המרכז לחקר הסרטן במזרח צ'יבה, יפן, עבר לשלב הניסוי ה-3. המחקר מראה כי התרופה TAS-102 משפרת את שיעורי ההישרדות הכללית בחולים שנטלו את התרופה בהשוואה לקבוצת פלצבו. החוקרים מאמינים כי התרופה עשויה להפוך ולהשתלב בטיפול הסטנדרטי בחולים המתמודדים עם סרטן מעי גס בשלביו המתקדמים.

הרכב התרופה

TAS-102 מכיל טריפלורידין חומר פעיל אשר ביכולתו להשתלב בתוך ה-DNA של התא הסרטני ובאופן זה למעשה לפגוע בתפקודו, וטיפירציל הידרוכלוריד. עם זאת, כאשר טריפלורידין נלקח דרך פומי הוא מתפרק למרכיבים בלתי פעילים ובכך מונע את תפקוד התרופה. המרכיב השני, טיפירציל הידרוכלוריד מונע את פירוק המרכיב הפעיל, מנגנון השונה מזה של התרופות פלואורופירידן, אוקסליפלטין ואירינוטקאן.

בשלב ה-2 של הניסויים התרופה החדשה נמצאה כיעילה בחולי סרטן המעי הגס שאובחנו עם גרורות ואשר פיתחו עמידות לתרופות אחרות שנועדו לטפל במחלה כמו אירינוטקן, 5 פלואורואורקיל ואוקסליפטין.

מהלך המחקר

במחקר הנוכחי שנערך ב -13 מדינות וב 114 מרכזים החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כאשר 534 חולים קיבלו את התרופה החדשה TAS-102 ו266 חולים קיבלו פלאצבו. משתתפי המחקר בשתי הקבוצות סודרו ברבדים שונים בהתאם למאפייני ומצב הגידול בין אם המוטציה KRAS נכחה.

מאפיינים אחרים שהחוקרים התייחסו אליהם היו פרק הזמן בין אבחון המחלה הראשוני לבין הופעת הגרורות ואזורים גיאוגרפיים. נטילת התרופה החדשה נעשתה ללא ידיעת החולה. משתתפי המחקר נטלו TAS-102 או פלצבו פעמיים ביום במשך שבועיים. המחזור הראשון הושלם בתקופת הפוגה של שבועיים בה לא נטלו תרופות. בתום תקופת ההפוגה המשיכו ארבעה מחזורים נוספים.

כל החולים קיבלו טיפול תומך אולם לא קיבלו תרופות אחרות אנטי סרטניות ולא עברו טיפולי כימותרפיה, טיפול הורמונאלי או חיסונים. החולים נבדקו לאחר שבועיים במהלך קבלת הטיפול וכל 8 שבועות מרגע הפסקת הטיפול ועד למותם. הדמיות וצילומים שנעשו בחולים עקבו אחר השינויים ותרו אחר הגרורות והתגובה לטיפול.

ממצאי המחקר ומסקנותיו

החוקרים מצאו כי התרופה TAS-102 הציגה שיעורי הישרדות כוללים ממושכים יותר בהשוואה לקבוצת הפלצבו עם חציון הישרדותי כולל של 7.1 חודשים במטופלים שנטלו את התרופה החדשה לעומת.5.3 חודשים שנצפו בקבוצת הפלצבו. הבט נוסף היה שיפור הישרדותי ללא התקדמות המחלה בהשוואה לקבוצת הפלצבו. צוות המחקר בישר כי מצא הבדל סטטיסטי מובהק ומשמעותי בהישרדות הכוללת ללא התקדמות המחלה, וחולים שנטלו את התרופה החדשה אף הציגו שיפור משמעותי מבחינה קלינית.

לטענת החוקרים ממצאי המחקר והנתונים שהוצגו ישמשו כבסיס לשיטות הטיפול הסטנדרטיות ועשויות לשפר את אורח החיים של אנשים המתמודדים עם המחלה. לא נשללה האפשרות כי הטיפול ישולב עם תרופות אחרות לטיפול בסרטן כדי להגביר את היעילות.

סיבוכים ותופעות לוואי

השימוש בתרופה TAS-102 כרוך בתופעות לוואי כאשר החמורות ביותר הן רעילות המטולוגית הגורמת לנויטרופניה, אנמיה או לויקופניה. תופעות לוואי אחרות של מערכת העיכול הן שלשולים, בחילות והקאות.

דילוג לתוכן